در طراحی نمای ساختمان به چه نکاتی باید توجه کنیم

0
طراحی نمای ساختمان

نمای ساختمان اشاره دارد به یک سمت ساختمان که معمولاً جلوی ساختمان می باشد. طراحی نمای ساختمان در واقع یک بخش یکپارچه از طراحی کلی ساختمان می باشد. نمای ساختمان هویت و شخصیت ساختمان می باشد. نماهای ساختمان می توانند در شکل ها و اندازه های گوناگونی باشند و فرصت مناسبی برای معماران می باشد تا استعدادشان را در  زندگی بخشیدن و روح بخشیدن به یک ساختمان به نمایش بگذارند.

اگر چه نمای ساختمان بیشتر یادآور ساختمان های قدیمی و مشهور می باشد، هر ساختمانی می تواند یک نمای مشخصی داشته باشد. بسیاری از ساختمان ها در برخی از مناطق ممکن است محدودیت هایی برای تغییر نمای خارجی داشته باشند، چرا که شرایط محیطی و محلی بر این موضوع اثر می گذارند.

طراحی نمای ساختمان

ما بسیار مشتاقیم که بیان کنیم چگونه معماری مدرن و ساختمان های مدرن می توانند نماها را برای تقویت طراحی به کار گیرند. طراحی یک نمای ساده و زیبا می تواند به طور ناگهانی ماهیت ساختمان و آنچه را که از آن برداشت می شود، تغییر دهد. این قدرت یک طراحی عالی است.

چرا طراحی نمای ساختمان موضوعی مهم است؟

نمای ساختمان موضوعی مهم است، زیرا در واقع فرصتی برای تأکید بر روی طراحی است. بسیاری از ساختمان ها طراحی های استانداردی دارند که متناسب با تنظیمات ساختاری ساختمان می باشد، اما هیچ گونه طبیعت و سرشتی ندارند. این موضوع تأثیرات مخربی بر مکانی که در آن زندگی می کنیم خواهد گذاشت.

علاوه بر خوشایند بودن نمای ساختمان به لحاظ ظاهری، نمای بیرونی ساختمان نقش مهمی را در بهره وری انرژی دارد و همچنین بین طراحی بیرون ساختمان و طراحی درون آن پیوند برقرار می کند. با وجود نوآوری در مصالح، ایده ها و طراحی، نمای ساختمان می تواند فرصت های زیادی را برای ساختمان به وجود آورد.

نمای ساختمان ها نقش مهمی در بهره ور بودن آنها به لحاظ انرژی و چگونگی موقعیت آنها در یک منطقه مشخص دارد.

نمای ساختمان تأثیر زیادی بر جریان هوا و نور ورودی به ساختمان دارد و همچنین اینکه چگونه با شرایط محیطی بتواند خود را تطبیق دهد. نمای ساختمان می تواند مانع تشکیل تونل باد بشود و یا اینکه سبب شود یک ساختمان در برابر نوسانات باد شدید، آسیب پذیر باشد.

نمای ساختمانی که از خیابان قابل رویت می باشد، نقش مهمی در جذابیت و زیبایی آن منطقه ایفا می کند. نماها باید به لحاظ ریتم و هماهنگی و نوع مصالح انتخابی جلوه ظاهری خوشایندی داشته باشند. بایستی کل نمای ساختمان در نظر گرفته شود و به عنوان یک بخش یکپارچه از توسعه کلی ساختمان طراحی شود.

اطمینان حاصل کنید که طراحی نمای ساختمان در راستای زیبایی و جذابیت منطقه عمل می کند:

  • تکرار در و پنجره ها با میزانی از دیوارهای خالی
  • ساختمان های مجلل باریک برای ایجاد ریتم عمودی بیشتر
  • برآمدگی ها و حفره ها با استفاده از پنجره ها و بالکن ها
  • نمای سرزنده و باروح داخل ساختمان که از بیرون قابل رویت می باشد.
  • استفاده از مصالح و جزئیاتی که در طراحی اثرگذار می باشند.

از ویژگی هایی مانند سایبان و پنجره هایی به صورت فرورفتگی بر دیوار قرار دارند، برای تأمین نور طبیعی برای  ساکنین و ایجاد یک نمای جذاب استفاده می شود.

بالکن هایی که به صورت فرورفتگی در دیوار هستند و یا حالت برجسته ای در نمای ساختمان دارند، روش مناسبی برای کنترل نور خورشید می باشند که سایه را تأمین می کنند.

نماهایی با اصالت و خوش نما ایجاد کنید- چه هنگامی که از دور دیده می شوند و چه از نزدیک.

تعداد و چگونگی ترکیب عناصر و اجزای ساختمان و روابط متضاد بین آنها که از دور و نزدیک دیده می شوند، جذابیت و کیفیت بصری ساختمان را تعیین می کنند. یک معماری شهری عالی در هر مقیاسی و اندازه ای و از هر فاصله ای، بایستی یک نمای ظاهری زیبا و غنی حتی در جزئیات داشته باشد.

هنگام طراحی نمای ساختمان ، بالکن ها یک موضوع قابل توجه هستند.

طراحی نمای ساختمان

بالکن های فرو رفته، حریم خصوصی بهتری را تأمین می کنند و در مقابل تغییرات آب و هوا، محافظ بهتری هستند. بالکن های محصور شده، در مکان های خاصی مناسب هستند، به خصوص در جاهایی که مشکل سر و صدا و وزش باد وجود دارد. آنها باید به گونه ای طراحی شوند که ویژگی های یک بالکن خارجی را داشته باشند:

  • اکثر شیشه ها باید کشویی باشند تا فضای باز بیشتری داشته باشیم.
  • فضای کافی برای میز و صندلی ها باید وجود داشته باشد.
  • پوشش کف باید مقاوم به آب و هوا باشد.
  • بالکن ها باید به گونه ای عمل کنند که منطقه نشیمن داخلی را توسعه دهند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.