چین نیز مشتری نفت کردستان عراق شد

0
به گزارش Consbank، به نقل از رویترز، دستکم سه میلیون بشکه از نفت منطقه کردستان عراق در مسیر صادرات به کشور‌های آسیایی قرار دارد و منابع تجاری چین را به عنوان یکی از مقاصد احتمالی نفت این منطقه اعلام کرده‌اند.

منطقه خودمختار کردستان عراق در حال افزایش تلاشهای خود برای فروش مستقل نفت بدون در نظر گرفتن بغداد است.

دو منبع آگاه گفتند: کردستان عراق در حال گفتگو برای فروش احتمالی چهار میلیون بشکه نفت به چین است.

خبرگزاری رویترز موفق نشده هویت طرف چینی حاضر در این گفتگو را کشف کند و مشخص نیست که آیا این محموله در حال حاضر بخشی از مذاکرات طرفین بوده یا خیر.

یک توافق می‌تواند پکن را در رویارویی با بغداد که یکی از تامین‌کنندگان اصلی نفت چین است، قرار دهد. عراق سعی دارد مانع فروش نفت کردستان شود و آن را غیرقانونی می‌داند.

دولت منطقه کردستان می‌گوید: براساس قانون اساسی این کشور حق فروش مستقل نفت را دارد.

یکی از این منابع آگاه که خواست نامش فاش نشود، گفت: کرد‌ها در حال مذاکره با چین هستند. چین از منابع مختلف نفت می‌خرد و طرف چینی در زمینه خرید نفت از کردستان مشکلی ندارد و اختلافات فقط بر سر قیمت است.

کردستان عراق از ماه مه تاکنون بیش از ۱۱ میلیون بشکه نفت از بندر جیحان ترکیه صادر کرده است.

فروش نفت کردستان عراق با ابهاماتی مواجه شده و دولت این منطقه از گفتن اینکه چه کسی به این منطقه در حصول قرار‌داد‌های نفتی کمک می‌کند اشاره نکرده است.

منابع تجاری می‌گویند: کردستان عراق احتمالا مجبور است برای جذب خریداران در بازار اشباع‌ شده کنونی به مشتریان تخفیف بدهد.

براساس برآورد تحلیلگران رویترز از آمار رصد نفتکشها، دستکم سه محموله یک میلیون بشکه‌ای نفت کردستان عراق طی یک ماه گذشته از بندر جیحان عازم آسیا شده که یکی از آنها نزدیک تنگه سنگاپور به یک ابرنفتکش منتقل شده‌ است.

پیش از این سه محموله اخیر، تنها یک محموله یک میلیون بشکه‌ای به آسیا صادر شده بود اما دولت کردستان عراق احتمالا به دنبال یک خریدار جدید بزرگ پس از تلاش برای فروش نفت خام به آمریکا در تابستان امسال است که با تلاشهای حقوقی بغداد بی‌نتیجه ماند.

شرکت‌های انرژی بزرگ چین از جمله شرکت ملی نفت چین و پتروچاینا هر دو یک پنجم نفت خود را از عراق وارد می‌کنند اما پکن همچنین از طریق شرکت ساینوپک که در سال ۲۰۰۹ شرکت آداکس پترولیوم را در اختیار گرفت، در تولید نفت کردستان نقش دارد.

ظهور مشتری بزرگی همچون چین برای نفت کردستان عراق می‌تواند به دیگر شرکت و کشور‌ها که مایل به خرید نفت این منطقه هستند اما درباره واکنش بغداد نگرانی دارند اطمینان می‌دهد.

مقامات ارشد شرکت ملی نفت چین و ساینوپک از اظهار‌نظر در این باره خودداری کرده‌اند.

سخنگوی وزارت منابع طبیعی کردستان عراق نیز در این باره اظهارنظر نکرده است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.