ژاپن از امواج دریا برق تولید می کند

0

محققان ژاپنی در راستای تلاشهای ژاپن برای کاهش گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی درحال تولید و توسعه ژنراتورهای تولید برق از امواج دریا است.
پس از سه سال کار و تلاش مداوم توسط محققان ژاپنی ، ماه گذشته میلادی (دسامبر ۲۰۰۹) دانشگاه کوبه ژاپن آزمایش نخستین نمونه از ژنراتورهای تولید برق از امواج دریا را در اقیانوس آرام در نزدیکی یکی از شهرهای این کشور در غرب ژاپن آغاز کردند.
ژنراتور شناور تولید برق از امواج دریا ساخت محققان دانشگاه کوبه به اندازه ۱۰در ۱۰ متر دارای یک دستگاه است که حرکات عمودی امواج را به حرکات چرخشی و برق تبدیل می کند.
محققان ژاپنی می گویند ژنراتورهای تولید برق از امواج دریا از ماه جاری میلادی عملیات کامل تولید را آغاز می کنند.
آنها به درنظر دارند تا با استفاده از این ژنراتورها ۴۵کیلووات برق تولید کنند که بدین ترتیب این برق نیاز ۳۰ تا ۴۰ خانه را به طور همزمان تامین می کند.
شرکت ژاپنی میتسویی نیز به طور مشترک با شرکت ایده میتسو کوسان و دیگر شرکتهای ژاپنی ژنراتور تولید برق از امواج را تولید کرده است.
در ماه گذشته میلادی (دسامبر ۲۰۰۹) نسخه آزمایشی این نوع ژنراتور نیز آزمایشات لازم را در یک استخر شنا در غرب ژاپن آغاز کرده است.
این شرکت در تلاش است تا راه های باثباتی را برای تولید برق و پیشگیری ژنراتور از تصادم با اشیای دیگر در آب بیابد.
شرکت میتسویی به دنبال آغاز استفاده تجاری از این سیتم تولید برق در طی دو سال آینده است.
یکی از محققان یک شرکت ژاپنی می گوید در حال حاضر بیش از ۲۰۰ شرکت خارجی در رقابت برای توسعه ژنراتورهای تولید برق از امواج دریا هستند.
وی افزود: ژاپن از جمله کشورهایی است که دورتا دور آن را آب احاطه کرده است ، باید بتواند از این شرایط جغرافیایی برای تولید انرژی طبیعی بخوبی استفاده کند.
محققان در سراسر جهان مطالعه برای تولید برق از امواج دریا را از دهه ۷۰ آغاز کرده اند و در این مدت آنها با مشکلات متعددی از جمله تولید برق با ظرفیت پایین و خوردگی تجهیزات بر اثر آب شور دریا روبرو بوده اند.
با این حال توسعه اطلاعات و فناوری و مواد جدید ، تولید برق از امواج را به عنوان یکی از منابع انرژی مناسب در کنار انرژی خورشیدی و باد قرار داده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.