کاربرد نادرست سیستم‌های گرمایشی در واحدهای مسکونی

0
در این میان اما جای خالی تمرکز و توجه به ایمن‌سازی به خصوص در تأسیسات و تجهیزات داخلی ساختمان‌های مسکونی همچون سیستم‌های تأسیساتی و گرمایشی ظرف سال‌های اخیر به‌شدت احساس می‌شود. بر اساس آمارهای موجود، تحلیل‌ها از روند نگران‌کننده و تلخ آمار مرگ خاموش نشان‌دهنده رشد ۵۶ درصدی تلفات جانی ناشی از گازگرفتگی و انتشار گازهای کشنده در داخل فضای واحدهای مسکونی در اولین سال اجرای هدفمندی یارانه‌ها نسبت به دوره مشابه سال پیش از آن است.
مرگ خاموش که همه‌ساله در نقاط مختلف کشور قربانیان زیادی می‌گیرد در سطح گسترده ناشی از کاربرد نادرست وسایل و سیستم‌های گرمایشی و نصب نادرست آن در محیط‌های مسکونی است. در این میان سهم وسایل و سیستم‌های گرمایشی که اکسیژن لازم برای احتراق و ایجاد گرما را از فضای داخلی واحد مسکونی دریافت می‌کنند، بیش از سایر عوامل است. کاربرد نادرست سیستم‌های گرمایشی نظیر پکیج‌ها، بخاری‌ها و… در مکان‌های نامناسب، عدم دقت و رعایت ضوابط ایمنی در نصب دودکش‌ها و سایر تجهیزات وسایل گرمایشی به‌ویژه در فصل‌های سرد سال، سالانه تلفات زیادی را به همراه دارد. اما سؤال اینجاست که چرا این تلفات از چشم مسئولان، سازندگان و حتی مردم پنهان مانده و روزبه‌روز سودجویی برخی بسازوبفروش‌ها در استفاده از سیستم‌های ناایمن و نامناسب برای اغلب واحدهای مسکونی، به بهانه کمک به مردم برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی، بیش از پیش قوت می‌گیرد.
رواج استفاده از سیستم‌های گرمایشی تکی و جایگزینی آن با سیستم‌های گرمایشی مرکزی، پس از هدفمندی یارانه‌ها با این توجیه که مدیریت انرژی را تا سطح زیادی برای ساکنان فراهم می‌کند، یکی از اصلی‌ترین عوامل افزایش مرگ خاموش پس از اجرای این قانون است. هرچند استفاده از تکنولوژی‌های نوین گرمایشی برای واحدهای مسکونی در نفس خود بلامانع است، اما مشکل از آنجا ناشی می‌شود که این سیستم‌ها بدون اعمال ضوابط نظارتی و تنها با انگیزه سودجویی از سوی بسازوبفروش‌ها در واحدهای مسکونی به صورت غیراستاندارد تعبیه می‌شود، بدون آنکه سنخیتی با ویژگی‌های بنا و نوع سازه داشته باشد.


مسئولیت مرگ‌های خاموش با کیست؟

با توجه به اینکه مسئولیت نظارت بر ویژگی‌های محصولات تولیدی با وزارت صنایع، سازمان استاندارد و تولیدکنندگان سیستم‌های گرمایشی، شرایط استفاده و نگهداری با مسئولیت مردم، مسائل مربوط به سوخت مصرفی با مسئولیت وزارت نفت و شرکت ملی گاز، موضوعات مرتبط با عملیات نصب سیستم‌های گرمایشی با نظارت وزارت بازرگانی، صنف نصابان و سازمان فنی‌وحرفه‌ای و همچنین تعیین شرایط محیط نصب تحت کنترل و مسئولیت وزارت مسکن، نظام مهندسی، شهرداری‌ها، سازندگان مسکن و… است، نظارت باید به گونه‌ای باشد تا از تولید محصولات بی کیفیت که منجر به حوادث مرگ‌بار می‌شود، جلوگیری شود.

ریشه مرگ خاموش کجا است؟

در این میان، عوامل و زمینه‌هایی وجود دارد که می‌توان علل و عوامل ریشه‌ای در بروز حوادث ناشی از انتشار گاز در محیط داخلی واحدهای مسکونی و مرگ خاموش را به آن نسبت داد.
در میان تمام عوامل موجود در این زمینه، فقدان یا به‌روز نبودن قوانین در بخش‌ها و نهادهای مختلف کشور، عدم اجرای دقیق ضوابط و مقررات از سوی افراد و نهادها، نبود نظارت دقیق بر عملکرد گروه‌های مختلف، فقدان هماهنگی لازم بین نهادهای مسئول، دانش و شناخت کم مردم، مسئولان و به‌خصوص سازندگان مسکن در ارتباط با خطرات ناشی از تجهیز ساختمان‌ها با سیستم‌های گرمایشی ناایمن و نامناسب، قابل تأمل و بررسی است.
اما، در بین تمام این موضوعات، مهم‌ترین چالش موجود را می‌توان در ادامه عدم رعایت ضوابط و اصول مقررات ملی ساختمان در مباحث مربوط به سیستم‌های گرمایشی دانست که در نهایت، طراحی، اجرا و افزایش نصب‌های غیرمجاز سیستم‌های گرمایشی نامناسب در واحدهای مسکونی را به همراه خواهد داشت.
از سوی دیگر، اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها با احتمال اعمال فاز دوم هدفمندی، ضرورت‌های موجود در مدیریت مصرف انرژی را تشدید کرده است. در همین راستا، طی سال‌های اخیر، اقدام خانواده‌ها به درزبندی سختگیرانه و مختل شدن جریان هوا در واحدهای مسکونی، در نهایت به گرایش به سمت جایگزینی سیستم‌های حرارت مرکزی با پکیج در اغلب ساختمان‌های نوساز، منجر شده است. عدم دقت در رعایت ضوابط کامل در استفاده از این سیستم‌های گرمایشی می‌تواند زنگ خطری برای مردم، سازنده‌ها و به‌خصوص نهادهای مسئول باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.