کارت بازرگانی یکبارمصرف داریم؟

0
به گزارش Consbank، مجیدرضا حریری عضو اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درخصوص وجود نداشتن کارت های بازرگانی یکبار مصرف گفت: تخلفی در حوزه تجارت خارجی و گمرک وجود دارد و آن این است که برخی از واردکنندگان با کارت بازرگانی دیگران کالاهای خود را از گمرک ترخیص می‌کنند که این موضوع مغایر با کارت بازرگانی یکبار مصرف است.
عضو اتاق بازرگانی همچنین تصریح کرد: برخی از واردکنندگان عمده کالا از بعضی از کارمندانشان یا افراد گمنام کارت بازرگانی می‌گیرند و یا آن کارت را به اجاره خود درمی‌آورند و به این صورت کالای خود را ترخیص می کنند این صورت مسأله است و موضوعی بنام کارت یکبار مصرف وجود ندارد بلکه کارت‌های اجاره‌ای هستند که با آنها کالاهایی را وارد می‌شود و در اصل مربوط به دارنده کارت نیست.
حریری در ادامه اظهار داشت: داشتن یا نداشتن کارت بازرگانی به خودی خود مزیت محسوب نمی‌شود بلکه کارت بازرگانی به معنای گواهینامه‌ای است که با آن می‌توان تجارت فرا مرزی کرد چه در حوزه صادرات و چه در واردات و کسی که با این کارتها تجارت کند می‌تواند از مزایا و مضرات این تجارت برخوردار شود چراکه تجارت همیشه سودآور نیست و زیان هم دارد.
این کارشناس اقتصادی همچنین تأکید کرد: دارنده کارت بازرگانی بوسیله آن کارت مجوزی دارد که می تواند با آن تجارت خارجی کند و این مسأله کاملاً روشن است. هر شخص حقیقی یا حقوقی برای دریافت کارت بازرگانی باید مدارکی را ارائه دهد که ساده‌ترین آن کدملی است که این مدارک توسط اتاق بازرگانی اخذ می شود ولی صدور این کارت‌ها برعهده وزارت صنعت است.
عضو اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران همچنین در ادامه گفت: اتاق بازرگانی بعنوان تشکل این مدارک را اخذ و پرونده را برای وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال می‌کند و آنها کارت را صادر می‌کنند اما سوالی مطرح است که مگر می‌شود کارت بازرگانی صادر کرد و کارت ملی اخذ نشود؟
حریری همچنین تصریح کرد: حتماً کارتهای بازرگانی یکبار مصرف وجود دارد و اگر انسانهای عادی بدون پشتوانه که دست در رانت ندارند هر کالایی را از گمرک وارد کنند باید کلیه حقوق دولتی را بپردازند و بعد از آن کالای خود را ترخیص کنند.کارت بازرگانی یکبار مصرف شاید معنای آن یکساله باشد و چون این کارتها اگر بعد از یکسال تمدید نشوند اعتبار ندارند فاقد کارایی می شوند.
حریری در ادامه افزود: برخی با عوامل گمرک تبانی می کنند و حقوق مربوط به گمرک را نمی‌پردازند و باعث می‌شوند کسی که تعهد دارد و با اعتبار کار میکند زیر سوال برود اما انچه مهم است این است که ورود کالا توسط کارت‌های دیگران صورت می‌گیرد و یا برخی از شرکت ها تحت عنوان اشخاص مختلف بدون پرداخت تعرفه با کارت دیگران و بنام چند نفر کالا وارد می‌کنند.
عضو اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران همچنین تأکید کرد: بهترین راهکار برای پایان دادن به این وضعیت این است که در گمرکات سیستم مکانیزه شود تا مشخص شود چه کالایی توسط چه کشوری وارد می‌شود تا به این صورت جلوی قاچاق گرفته شود و راه حل دیگر نیز این است که شرایط کسب و کار بصورت قانونی فراهم شود تا تعداد تخلفات کاهش یابد این موضوع باعث می شود تات بنام حمایت از تولید داخلی قوانینی وضع شود که واردات بسیار سخت و گرانقیمت شود .
حریری در پایان گفت: اگر قوانین را بگونه‌ای وضع کنیم که بصورت صحیح محقق شوند و شرایط رقابتی را ایجاد کنیم همه می‌توانند به راحتی تجارت و فعالیت داشته باشند بدون اینکه تخلفی صورت پذیرد .

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.