کانادا برنده توافق اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها

0
به گزارش Consbank، به نقل از میدلیست‌ آی؛ در روز ۳۰ نوامبر سال گذشته میلادی کشورهای عضو اوپک توافق کردند تا مجموع تولید نفت خود را ۱٫۲ میلیون بشکه کاهش دهند.
در روز ۱۰ دسامبر نیز کشورهای تولیدکننده نفت غیر عضو اوپک نیز توافق مشابهی را امضا کردند و قرار شد ۶۰۰ هزار بشکه دیگر نیز از عرضه این کشور به بازار جهانی کاسته شود.
در هفته‌های آخر سال ۲۰۱۶ کشورهای عضو اوپک نظیر امارات، عربستان و کویت به مشتریان خود در اروپا و آمریکا نسبت به کاهش صادرات نفت به این کشورها از ابتدای سال ۲۰۱۷ اطلاع‌رسانی و هشدار داده بودند.
از سوی دیگر کانادا یکی از کشورهایی است که حجم قابل توجهی از نفت را تولید کرده و بخش قابل توجهی از تولیدات خود را به آمریکا صادر می‌کند. با توجه به این نکته که کانادا به توافق ۱۰ دسامبر نپیوست و اینکه این کشور یکی از اصلی‌ترین تامین کنندگان نفت آمریکاست و با در نظر گرفتن اینکه عمده کاهش صادرات نفت اوپکی‌ها در بازار نفت آمریکا و اروپا اتفاق افتاده است کانادا می‌تواند یکی از برندگان این بازی باشد.
افزایش قیمت نفت می‌تواند سود ناشی از صادرات نفت کانادا به آمریکا را با توجه به خالی شدن بازار آمریکا از نفت کشورهای حوزه خلیج فارس بیش از پیش افزایش دهد.
در حال حاضر کشورهای بزرگی همچون عربستان سعودی و روسیه به ترتیب ۴۸۶ هزار بشکه و ۳۰۰ هزار بشکه در روز تولید نفت خود را کاهش داده‌اند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.