کاهش تنش آبی در کشور

0
به گزارش Consbank، حمیدرضا جانباز در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور اولویت بودجه ۹۶ را آب، فاضلاب، محیط زیست و ریل عنوان کرده است، گفت: این اتفاق خوبی برای آب و فاضلاب است، چرا که علی‌رغم اینکه میزان اعتبارات در سایر بخش‌ها کاهش داشته است، در این بخش شاهد افزایش چشمگیر اعتبار هستیم.
وی افزود: برای اولین‌بار دو ردیف متمرکز ملی برای رسیدگی به مناطقی که مشکل جدی فاضلاب دارند با حمایت دولت پیش‌بینی شده است تا شهرهایی که مشکل جدی فاضلاب و پساب دارند را حل کند. 
وی ادامه داد: در بودجه ۹۶ همچنین برای کمک به شهرهایی که دارای تنش آبی هستند، اعتباری بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شده است. 
*افزایش ۱۰۰ درصدی اعتبار شهرهای دارای تنش آبی
جانباز در پاسخ به این سؤال که در بودجه ۹۶ چه میزان اعتبار برای شهرهای دارای تنش آبی تعیین و پیش‌بینی شده است، اظهار داشت: سقف ردیف اعتباری شهرهای دارای تنش آبی در بودجه ۹۶ افزایش یافته و دو برابر شده است، به طوری که این ردیف اعتباری در بودجه ۹۵ حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان بود و در سال ۹۶ این رقم به ۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافت. 
*تا دو هفته آینده اولین سناریوی آب سال ۹۶ را ارائه خواهیم کرد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در پاسخ به این سؤال که تعداد شهرهای دارای تنش آبی در کشور کاهش و یا افزایش داشته است، گفت: در سال ۹۴ تعداد شهرهای دارای تنش آبی ۵۰۰ شهر بود که در سال جاری این عدد به ۳۰۱ شهر کاهش یافت، بنابراین اگر وضعیت بارش‌ها به همین منوال ادامه یابد و بهتر شود، می‌توانیم با قطعیت بیشتری تعداد شهرهای دارای تنش آبی در سال ۹۶ را نیز پیش‌بینی کنیم و برای آنها برنامه‌ریزی کنیم. 
جانباز ادامه داد: به عنوان مثال بارش‌های اخیر باعث شده تا سدهایی که آب کمتری داشتند از آب ذخیره شده خوبی برخوردار شوند، بنابراین تا دو هفته آینده اولین سناریوی آب سال ۹۶ را ارائه خواهیم کرد. 
*دیگر شاهد قطع آب در اهواز نخواهیم بود/میزان خسارات سیل بزودی اعلام می شود
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در پاسخ به این سؤال که با وقوع ریزگردها و قطع برق در اهواز، آب شرب این شهر نیز قطع شد، آْیا اقدامی برای اینکه مردم حداقل با قطع آب مواجه نشوند انجام نشده است، گفت: با نصب دیزل‌ها و بوستر پمپ در تصفیه‌خانه‌ها حتی اگر قطع برق گسترده‌ای هم در شهر اهواز رخ دهد، دیگر شاهد قطع آب در این شهر نخواهیم بود. 
وی افزود: وزارت نیرو خود را برای بدترین شرایط احتمالی نیز مهیا کرده است. 
جانباز در پاسخ به این سؤال که میزان خسارت وارده به تأسیسات و شبکه‌های آب و فاضلاب به دلیل وقوع سیل در برخی شهرها چقدر بوده است، گفت: هدف اول، ترمیم خسارات به بار آمده بود تا در درجه اول مردم با مشکل قطع آب مواجه نشوند، حال با توجه به اتمام این ترمیم‌ها، اکیپ‌های کارشناسی در حال برآورد میزان خسارت سیل به شبکه‌های آبرسانی هستند که به زودی اعلام خواهد شد. 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.