کاهش سهم ایران در صادرات جهانی به نیم درصد

0

واحد اطلاعات اکونومیست در تازه‌ر‌ترین گزارش خود اعلام کرد که سهم ایران از صادرات جهانی در سال جاری به ۰٫۵۷ درصد می‌رسد.
واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست در گزارش ماه نوامبر ۲۰۰۹ خود اعلام کرد که سهم ایران از صادرات جهانی از ۰٫۶۱ درصد سال گذشته به ۰٫۵۷ درصد در سال جاری کاهش می‌یابد.
انتظار می‌رود با توجه به پیش‌بینی‌ها در خصوص نوسانات ارزش صادرات ایران،سهم کشور از صادرات جهانی نیز روند نوسانی را شاهد باشد به طوری که این سهم در سال آینده برابر با ۰٫۶۲ درصد خواهد بود.
طی سال ۱۳۹۰ سهم ایران از صادرات جهانی دوباره اندکی کاهش یافته و به ۰٫۵۹ درصد می‌رسد.در سال ۱۳۹۱ صادرات ایران ۰٫۶۰ درصد از مجموع صادرات جهانی را شامل خواهد شد که این شاخص در سال ۱۳۹۲ به ۰٫۵۷ درصد کاهش خواهد یافت.
سال ۱۳۹۳ سالی است که سهم ایران از صادرات جهانی به ‌کمترین میزان خود طی مدت پیش‌بینی شده (۸۴ تا ۹۳) خواهد رسید و برای این شاخص رقم ۰٫۴۶ درصد ثبت خواهد شد.
این در حالی است که اکونومیست در گزارش خود از کاهش ۲۸٫۳ میلیارد دلاری صادرات ایران در سال جاری خبر داده است.
واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست صادرات ایران در سال گذشته را ۹۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برآورد و پیش‌بینی کرد که این شاخص در سال جاری با ۲۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کاهش به ۷۰ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برسد.
به اعتقاد تحلیلگران اکونومیست در سال آتی صادرات کشور دوباره روند صعودی به خود خواهد گرفت و برای این شاخص رقم ۸۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار ثبت خواهد شد که این رقم برای صادرات سال ۱۳۹۰ معادل ۸۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار خواهد بود.
با افزایش ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری نسبت به سال ۱۳۹۰ ارزش صادرات ایران در سال ۱۳۹۱ معادل ۹۳ میلیارد دلار خواهد بود که با پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار افزایش در سال ۱۳۹۲ به ۹۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.
اعتقاد کارشناسان بر این است که در سال ۱۳۹۳ صادرات ایران دوباره روند نزولی در پیش گرفته و به ۸۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.