کاهش صدور پروانه های ساختمانی در تهران و افزایش زیربنا

0

شهرداری های مناطق ۲۲ گانه تهران درشش ماه اول امسال برای ۴۸۴۱ دستگاه ساختمان با حدود ۶ میلیون متر مربع زیربنای طبقات، پروانه احداث صادر کردند.
به گزارش واحد مرکزی خبر، اداره امارهای اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرد : این ارقام در مقایسه با دوره مشابه پارسال از نظر تعداد و سطح کل زیربنای طبقات به ترتیب ۶۳،۵ درصد و ۵۴،۸ درصد کاهش نشان می دهد.
میانگین سطح کل زیربنای این ساختمان ها ۱۲۳۸ متر مربع است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۲۳،۶ درصد افزایش داشته است.
از کل پروانه های ساختمانی صادره در تهران ، ۴۵ فقره به ساختمان های یک طبقه، ۷۸ فقره به بناهای دو طبقه، ۳۳۴ فقره به ساختمان های سه طبقه، ۱۹۲۸ فقره به بناهای چهار طبقه و ۲۴۵۶ فقره به ساختمان های پنح طبقه و بیشتر اختصاص دارد.
در مقایسه با دوره مشابه پارسال ساختمان های یک طبقه ۴۳ درصد، دو طبقه ۱۷ درصد، سه طبقه ۲۰،۷ درصد، چهارطبقه ۶۵،۱ درصد و پنج طبقه و بیشتر ۶۵،۶ درصد کاهش نشان می دهد.
از کل تعداد پروانه های صادره در تهران، ساختمان های یک طبقه ۹ درصد، دو طبقه ۱،۶ درصد، سه طبقه ۶،۹ درصد، چهارطبقه ۳۹،۸ درصد و پنج طبقه و بیشتر ۵۰،۷ درصد را به خود اختصاص داده اند.
در شش ماهه مذکور در پروانه های ساختمانی صادر شده شهر تهران، ایجاد حدود ۳۲ هزار دستگاه واحد مسکونی در ساختمان های فوق پیش بینی گردیده است که نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۸۷ معادل ۶۳،۷ درصد کاهش نشان می دهد.
در کل مناطق شهری کشور در شش ماهه اول سال ۱۳۸۸ برای ۶۴۱۴۲ دستگاه ساختمان پروانه احداث صادر کردند که از دوره مشابه پارسال ۳۷درصد کاهش نشان می دهد.از کل پروانه های صادر شده ۷و نیم درصد به شهر تهران، ۲۳و نیم درصد به شهرهای بزرگ و ۶۹ درصد به سایر مناطق شهری اختصاص دارد.
سطح کل زیربنای ساختمان هایی که در شش ماه نخست سال برای آنها پروانه احداث صادر شده حدود ۳۳و نیم میلیون مترمربع است که ۴۱و نیم درصد کمتر از دوره مشابه پارسال است.
از مجموع سطح کل زیربنای در نظر گرفته شده ۱۸ درصد به شهر تهران، ۲۷و نیم درصد به شهرهای بزرگ و ۵۴و نیم درصد به سایر مناطق شهری اختصاص دارد.
میانگین سطح کل زیربنای این ساختمان ها ۵۲۳ مترمربع است که از دوره مشابه سال قبل ۶ و هشت دهم درصد کاهش نشان می دهد.
در نیمه نخست امسال از ساختمان هایی که برای احداث آنها پروانه صادر شده است ۱۲۱۹۳ دستگاه یک طبقه، ۱۹۸۹۴ دستگاه دو طبقه، ۱۳۲۰۳ دستگاه سه طبقه، ۸۱۹۲ دستگاه چهار طبقه و ۱۰۶۶۰ دستگاه پنج طبقه و بیشتر است که از دوره مشابه پارسال تعداد ساختمان های یک طبقه ۱۳ و نیم درصد، دو طبقه حدود ۲۰ درصد، سه طبقه۳۸ درصد، چهار طبقه ۵۷ و نیم درصد و پنج طبقه و بیشتر ۵۳ درصدکاهش داشته است.
از کل تعداد پروانه های ساختمانی صادره ۱۹ درصد به ساختمان های یک طبقه، ۳۱ درصد به بناهای دو طبقه، ۲۰ و نیم درصد به ساختمان های سه طبقه،۱۳ درصد به بناهای چهار طبقه و بیش از ۱۶ و نیم درصد به ساختمان های پنج طبقه و بیشتر اختصاص دارد.
بر اساس پروانه های ساختمانی صادره ، پیش بینی شده است حدود ۲۱۶ هزار دستگاه واحد مسکونی ایجاد شود که از دوره مشابه پارسال ۳۷ درصد کاهش نشان می دهد.
در شش ماهه اول ۱۳۸۸شهرداری های شهرهای بزرگ در مجموع برای ۱۵۰۴۴ دستگاه ساختمان با حدود ۹،۳ میلیون متر مربع سطح کل زیربنای طبقات، پروانه احداث صادر کردند که از دوره مشابه سال قبل از نظر تعداد و سطح کل زیربنای طبقات به ترتیب ۳۹،۴ درصد و ۴۰،۹ درصد کاهش نشان می دهد.
میانگین سطح کل زیربنای این ساختمان ها ۶۱۶ مترمربع است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل ۲،۷ درصد کاهش نشان می دهد.
شهرهای بزرگ شامل ۱۷ شهر اراک ، اردبیل ،ارومیه ، اصفهان ، اهواز ، تبریز، رشت ، زاهدان ، شیراز ، قزوین ، قم ، کرج ، کرمان ، کرمانشاه ، مشهد ، همدان و یزد است.
در شش ماه مورد گزارش، از کل تعداد پروانه های ساختمانی صادره در شهرهای بزرگ ۱۸۶۰ دستگاه به ساختمان های یک طبقه، ۳۳۱۰ دستگاه به بناهای دو طبقهَ، ۳۵۱۸ دستگاه به ساختمان های سه طبقه، ۲۵۷۹ دستگاه به بناهای چهار طبقه و ۳۷۷۷ دستگاه به ساختمان های پنج طبقه و بیشتر اختصاص دارد که در مقایسه با دوره مشابه پارسال تعداد ساختمان های یک طبقه ۲۴،۱ درصد، دو طبقه ۳۴،۷ درصد، سه طبقه ۲۷ درصد ، چهارطبقه ۴۷،۱ درصد و پنج طبقه و بیشتر ۵۰،۴ درصد کاهش نشان می دهد.
از این پروانه های ساختمانی، ساختمان های یک طبقه ۱۲،۴ درصد، دو طبقه ۲۲ درصد، سه طبقه ۲۳،۴ درصد، چهارطبقه ۱۷،۱ درصد و پنج طبقه و بیشتر ۲۵،۱ درصد را به خود اختصاص داده اند.
براساس پروانه های صادره در شش ماه نخست سال جاری ساخت حدود ۵۹ هزار دستگاه واحد مسکونی پیش بینی شده است که از دوره مشابه پارسال ۳۹،۲ درصد کاهش نشان می دهد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.