کاهش ۴۰ درصدی سطح زیربنای مسکونی در شهرها

0

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: سطح کل زیربنای طبقات مسکونی در کشور براساس پروانه های ساختمانی صادر شده توسط شهرداریها طی سه ماهه نخست امسال به میزان ۷/۴۱ درصد نسبت به دوره مشابه در ۱۳۸۷ کاهش یافت.
براساس جدول ارایه شده از مدیریت کل آمارهای اقتصادی بانک مذکور حاکی است: سطح کل زیربنای طبقات در مناطق شهری کشور به رقم بیش از ۱۷ میلیون و ۶۲۸ هزار متربع رسید.
براساس داده های این جدول شهر تهران در سه ماه نخست امسال با افزون بر سه میلیون و ۵۶ هزار مترمربع زیربنای طبقات مواجه بود که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته با کاهش ۱/۴۷ درصدی داشت. همچنین براساس پروانه های ساختمانی صادره برای شهرهای بزرگ سطح کل زیربنای طبقات در سه ماهه نخست امسال به رقم چهار میلیون و ۲۹۹ هزار و ۴۰۰ مترمربع رسید که حاکی از کاهش ۵/۴۷ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۸۷ است.
در عین حال در سایر مناطق شهری کشور در مدت مذکور بالغ بر ۹ میلیون و ۷۷۳ هزار متر مربع زیربنای طبقات واحدهای مسکونی بود که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته کاهشی به میزان ۲/۳۶ درصد را نشان می دهد. از سوی دیگر براساس جدول یادشده تعداد پروانه های ساختمانی در سه ماهه نخست امسال به رقم ۳۴ هزار و ۶۹۳ فقره رسید که نسبت به دوره مشابه در سال ۱۳۸۷ نزدیک به ۳۷ درصد کاهش نشان می دهد.
میزان پروانه های ساختمانی صادره در شهر تهران، شهرهای بزرگ و سایر مناطق شهری طی دوره مذکور بترتیب دو هزار و ۵۷۶ فقره، هفت هزار و ۴۶۶ فقره و ۲۴ هزار و ۶۵۱ فقره بود که نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته بترتیب با کاهشی به میزان ۱/۶۲ درصد، بالغ بر ۴۴ درصد و ۲/۲۹ درصد را نشان می دهد.
به عبارت دیگر طی دوره سه ماهه اول سال جاری در کل مناطق شهری کشور برای ۳۴ هزار و ۶۹۳ دستگاه ساختمان پروانه ساخت صادر شد که در مقایسه با دوره مشابه در سال ۸۷ به میزان ۸/۳۶ درصد کاهش داشت و ازکل پروانه های صادرشده شهر تهران سهم ۴/۷درصدِی به خود اختصاص داد و شهرهای بزرگ دارای سهم ۵/۲۱ درصد بودند و سایر مناطق شهری به میزان ۱/۷۱ درصد از پروانه های ساختمانی ذیسهم بودند.
برپایه این جدول از مجموع سطح کل زیربنای درنظرگرفته شده در قالب پروانه های ساختمانی صادره درسه ماهه نخست سال جاری شهر تهران سهم ۲/۲۰ درصدی داشت و شهرهای بزرگ با ۴/۲۴ درصد و سایر شهرها سهمیه ۴/۵۵ درصدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین متوسط سطح کل زیربنای ساختمانهایی که برای احداث آنها در سه ماهه نخست امسال پروانه از سوی شهرداریها صادر شده ۵۰۸ مترمربع بود که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸ /۷ درصد کاهش نشان می دهد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.