کاهش ۶۴ درصدی صدور پروانه ساختمانی در تهران

0

تعداد چهارهزار و ۸۴۷ پروانه احداث ساختمان توسط شهرداری های شهر تهران صادر شده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته ۶۳٫۷درصد کاهش داشته است.
به گزارش روابط عمومی مرکز آمار ایران، از کل تعداد پروانه های صادر شده بیش از چهار هزار و ۳۱۲ پروانه، معادل ۸۹درصد مربوط به احداث ساختمان های مسکونی بوده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته، ۶۵٫۳ درصد کاهش داشته است.
در این گزارش آمده است، مجموع مساحت زیربنا در پروانه های احداث ساختمان های مسکونی صادر شده از سوی شهرداری های شهر تهران در نیمه نخست امسال بالغ بر ۳۳۹۳٫۱ هزار مترمربع بوده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته،۶۸٫۴ درصد کاهش داشته است. میانگین مساحت زیر بنای این دسته از پروانه ها در دوره مورد بررسی ۷۸۷ مترمربع بوده است.
مجموع مساحت زمین در پروانه های احداث ساختمان مسکونی حدود ۹۴۲٫۲هزار مترمربع بود که نسبت به نیمه نخست سال گذشته ۷۰٫۶ درصد کاهش داشته است. متوسط مساحت زمین در این پروانه ها، حدود ۲۱۹ مترمربع است.
تعداد واحدهای مسکونی پیش بینی شده در پروانه های احداث ساختمان مسکونی نیز بالغ بر ۲۵هزار و ۵۱۵ واحد است که نسبت به نیمه نخست سال گذشته حدود ۶۸٫۶ درصد کاهش داشته است.میانگین تعداد واحد مسکونی در این دسته از پروانه ها از ۶٫۵ واحد در نیمه نخست سال گذشته به ۵٫۹ واحد در نیمه نخست امسال رسیده که از ۹٫۲درصد کاهش برخوردار بوده است.
در پایان این گزارش آمده است، ۵۷٫۴درصد پروانه های احداث ساختمان مسکونی برای احداث ساختمان های اسکلت فلزی و ۴۲٫۶ درصد برای احداث ساختمان های بتون آرمه،بوده است.

صدور ۸۲ هزار پروانه ساختمانی

تعداد ۸۲هزار و ۳۹ پروانه احداث ساختمان توسط شهرداری های کشور طی شش ماهه نخست امسال صادر شده است.پروانه های صادر شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰٫۸درصد کاهش داشته است.
در این گزارش آمده است، از کل پروانه های احداث ساختمان صادر شده ۷۲هزار و ۳۱۵ پروانه معادل ۸۸درصد مربوط به احداث ساختمان های مسکونی بوده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته ۳۱٫۴ درصد کاهش داشته است.
براساس این گزارش ، مجموع مساحت زیر بنا در پروانه های صادر شده برای احداث ساختمان ،حدود ۲۹۴۳۲٫۷ هزار مترمربع بوده است که نسبت به نیمه نخست سال گذشته حدود ۳۵٫۸ درصد کاهش داشته است. متوسط مساحت زیر بنا در این پروانه ها حدود ۴۰۸ مترمربع است.
مجموع مساحت زمین در در پروانه های صادر شده برای احداث ساختمان مسکونی حدود ۲۱۱۲۹ هزار مترمربع بوده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته حدود ۲۴٫۵ درصد کاهش داشته است .متوسط مساحت زمین در این پروانه ها حدود ۲۹۳ مترمربع، بوده است.
تعداد واحدهای مسکونی پیش بینی شده در پروانه های احداث ساختمان مسکونی نیز بالغ بر ۲۳۰ هزار و ۳۴۸ واحد بوده که نسبت به نیمه مشابه سال گذشته حدود ۳۲٫۹ درصد کاهش داشته است. میانگین تعداد واحد مسکونی در هر پروانه احداث ساختمان مسکونی از ۳٫۳ واحد در نیمه نخست سال گذشته به ۳٫۲ واحد در نیمه نخست امسال رسید که سه درصد کاهش داشته است.
در پایان این گزارش آمده است ، ۳۳٫۹درصد پروانه های احداث ساختمان مسکونی برای احداث ساختمان های اسکلت فلزی،۴۰٫۵ درصد برای احداث ساختمان های بتون آرمه،۲۳٫۶ درصد برای احداث ساختمان های با آجر و آهن و ۲ درصد برای احداث ساختمان های با سایر مصالح صادر شده است.

کاهش ۱۱ درصدی قیمت مسکن در شهرها

قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی در نقاط شهری کشور در نیمه دوم سال ۱۳۸۷ نسبت به نیمه اول همان سال ۱۱ درصد کاهش یافت.
طرح “آمارگیری از قیمت و اجاره مسکن در نقاط شهری کشور” با هدف برآورد میانگین قیمت خرید و فروش قطعی یک متر مربع زمین یا ساختمان های مسکونی کلنگی و زیربنای واحدهای مسکونی و نیز برآورد میانگین اجاره بهای یک متر مربع زیر بنای مسکونی در سطح هر یک از استانهای کشور و مراکز آنها و نیز در سطح مناطق شهرداری شهرهای تهران، کرج، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، رشت، زاهدان، ارومیه، کرمانشاه، قم، اهواز و کرمان در هر نیمه سال تهیه شده است که در تابستان امسال برای گردآوری اطلاعات نیمه دوم سال ۱۳۸۷ به اجرا گذاشته شد.
در ادامه این گزارش آمده است، شیوه آمارگیری در این طرح نمونه گیری است که ۲هزار و ۳۸۸ مامور آمارگیر با مراجعه به ۹هزار و ۵۵۲ بنگاه معاملات ملکی در ۱۹۳ منطقه شهرداری در ۱۰۷ شهر کشور به ثبت برخی مشخصات مربوط به معاملات قطعی خرید و اجاره واحدها یا محل های مسکونی در پرسشنامه های طرح می پردازند.
بررسی نتایج طرح نشان می دهد، میانگین قیمت خرید و فروش هر متر مربع زمین یا زمین ساختمان های مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در نیمه دوم سال ۱۳۸۷ در کل کشور ۵۷۷۸ هزار ریال بوده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته، بیش از ۱۰ درصد کاهش داشته است.
طبق این گزارش ، در میان استانهای کشور، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زمین یا زمین ساختمان های مسکونی کلنگی معامله شده یازده میلیون و ۳۰۸ هزار ریال ( ۱۱۳۰۸ هزار ریال) در استان تهران و کمترین آن یک میلیون و ۱۱۸ هزار ریال ( ۱۱۱۸ هزار ریال) در استان گلستان، بوده است.
متوسط قیمت خرید و فروش هر متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در نیمه دوم سال گذشته در کل کشور هشت میلیون و ۲۲۶ هزار ریال( ۸۲۲۶ هزار ریال) بوده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته ، بیش از ۱۱ درصد کاهش داشته است.
در ادامه این گزارش آمده است، در میان استانهای کشور، بیشترین میانگین قیمت خرید یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده ۱۴ میلیون و ۶۷ هزار ریال ( ۱۴۰۶۷ هزار ریال) در استان تهران و کمترین آن سه میلیون و ۷۹۰ هزارریال( ۳۷۹۰ هزار ریال) در استان آذربایجان غربی بوده است.
میانگین اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی بابت اجاره یک متر مربع زیر بنای مسکونی از طریق بنگاههای معاملات ملکی درنیمه دوم سال ۱۳۸۷ در کل کشور ۳۲۹۹۵ ریال بوده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته، حدود ۲ درصد کاهش داشته است.
در میان استانهای کشور، بیشترین میانگین اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه برای هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده ۵۷۹۵۷ ریال در استان تهران و کمترین آن ۱۴۱۷۰ ریال، در استان یزد بوده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.