کشتی ساخت و ساز ایران در راه یمن

0

بحران یمن از ژانویه سال ۲۰۱۱ و در جریان مجموعه ای از تظاهرات خیابانی آغاز شد. اعترا ض هایی بر پایه رشد فقر،اختلاف طبقاتی، بیکاری، فساد اقتصادی و سیاسی در دایره ای که با مطالباتی مبنی بر لغو حاکمیت سیاسی و محدود کردن اختیارات علی عبدالله صالح رئیس جمهور وقت کشور همراه بود. این اعتراضات در ادامه به خشونت انجامید و خشونت های  بی امان حکومت بر علیه مردم، پای تروریست های منطقه ای را به داخل مرز های این کشور گشود.

سواحل استراتژیک

یمن در جنوب غربی آسیا و جنوب شبه جزیره عربستان واقع شده است. صنعا پایتخت آن است و طبق آخرین آمار رسمی حدود ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر شهروند در این کشور زندگی می کنند. مردم یمن به زبان عربی سخن می گویند و واحد پول آن ریال یمنی است. مساحت یمن حدود ۸۲۸ هزار مترمربع است و از۲ ساحل مهم استراتژیک بهره می برد. سواحل غربی در کرانه دریای سرخ و جنوبی در کرانه دریای عرب نقشی مهم در اقتصاد و تجارت این کشور ایفا می کند. همچنین بیش از ۲۰۰ جزیره در مرزهای این کشور دیده می شود که مهمترین آ نها جزایر سقطره در دریای عرب است.

برادران دینی

تقریباً تمام شهروندان این کشور مسلمان هستند وبراساس جدیدترین برآوردهای جهانی در سال ۲۰۱۲مسلمانان این کشور را حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد سنی و حدو۳۵تا ۴۰ درصد شیعه تشکیل می دهند. اغلب سنی های یمن در بخش های جنوب و جنوب شرقی زندگی می کنند و شیعیان یمنی بیشتر در شمال و شمال غرب سکنی گزیده اند.

ویرانی

در فوریه سال ۲۰۱۲ عبدربه منصورهادی پس از عزل عبدالله صالح از عنوان رئیس جمهورمادام العمر، طی انتخاباتی تکنفره به عنوان رئیس جمهورجدید انتخاب شد. بالا گرفتن اختلافات سیاسی سرانجام به درگیری مستقیم و گروههای سیاسی و تروریستی انصارالله به رهبری حوثی ها و القاعده با حکومت مرکزی شد. حوثی ها در سپتامبر ۲۰۱۴ صنعا را تصرف و بیانیه حکومت وحدت ملی را اعلام کردند. سر انجام پس از کشمکش های طولانی و حتی تغییر پایتخت کشور از صنعا به عدن از سوی دولت منصور هادی، در ۲۶ مارس سال ۲۰۱۵ ائتلافی از کشورهای منطقه به رهبری عربستان سعودی حملاتی هوایی علیه حوثی ها و در حمایت از دولت هادی با نام طوفان قاطعیت آغاز کردند. فارغ از آشفتگی سیاسی ناشی از این حملات، خرابی های گسترده و بی اندازه ای به بار آمد. تاکنون جنگ های هوایی، دریایی و زمینی در خاک یمن بیشتر تأسیسات زیربنایی، خدماتی، بیمارستانها، مدارس ومنازل مردم این کشور را از بین برده است.

رنگ سفید صلح

در جدیدترین تحولات یمن، اخبار و گزارشها حاکی ازپایان تنش ها در این کشوراست. عزم جهانی پایان جنگ در یمن از مرزهای خاورمیانه بیرون رفته و تا سازمان ملل، ناتو و کنگره آمریکا را فرا گرفته است. فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا در نشستی با حضور عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی با اشاره به روند مثبت صلح در یمن، از توقف جنگ در این کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این کشور در آینده ای نزدیک روی آرامش را خواهد دید.

ایران و جهان

نقش محوری کشورمان ایران در بحران یمن، همچون دیگرتنش های منطقه ای کتمان ناپذیر است. نقشی که علاوه برکارکردهای سیاسی، منافع اقتصادی قابل توجهی به دنبال خواهد داشت. یمن با قرار داشتن در حاشیه اقیانوس هند و نزدیکی دریای سرخ و دریای عرب ، موقعیت جغرافیایی و راهبردی ممتازی دارد. باب المندب به عنوان یکی از۳ گلوگاه تجارت جهانی در آب های این کشور قرار دارد و این درحالی است که کشورهای عربی خلیج فارس میان تنگه هرمز و باب المندب محصور هستند.

ظرفیت ارزنده اقتصادی

خروج یمن از بحرا ن با تبلور ظرفیت ارزشمندی از فعالیت های اقتصادی در این کشورهمراه خواهد بود.پیش از این نمونه مشابهی را با پایان بحران درعراق شاهد بودیم و البته برکسی پوشیده نیست که گوی رقابت در همان ماههای نخست از تولیدکنندگان و صنعتگران کشورمان ربوده شد. ورود نام های چینی و هندی ارزان و خدمات بی حد و اندازه کمپانی های این کشورها ازسرزمین های دور و کیفیت و دوام محصولات شرکت های ترک اجازه نداد تا منافع صنعت ایران از این فرصت بالقوه تأمین شود.

اعتلای ساخت و ساز کشور

بخش خصوصی در صنعت ساخت و ساز کشور ما نقشی محوری ایفا می کند و لازم به ذکر است که سیاست های این تشکل غیر دولتی همواره با سیاست های فردی و غیر جمعی هدایت شده است.همین مقوله سبب شده است تا در بسیاری از بزنگاه های سیاسی و اقتصادی تصمیمی صحیح و فکر شده اتخاذ نشود. با توجه به شرایط کنونی و ظرفیت بالاقوه کشور یمن، باید از این کشور به عنوان ره یافتی مناسب و سودآور در راستای اعتای نسبی وضعیت صنایع مربوط به ساخت و ساز کشور یاد کرد.

عمان؛ دروازه ورود به یمن

مسیر مستقیم ایران به یمن از کشور عمان عبور می کند و این فاصله از راه های آبی تشکیل می شود. چنانکه از روابط سیاسی و اجتماعی میان کشورمان و عمان پیداست،سازو کار بی دردسری درمسیر دستیابی به شبکه اقتصادی و تجاری با یمن در پیش است.طبق گزاره یاد شده، توسعه و رشد فعالیت های تجاری و اقتصادی شرکت های ایرانی درعمان، مهم ترین گام در راه دسترسی به بازار بکر یمن است.

دولت خدمتگزار

ورود شرکت های ساخت و سازی و تولید کنندگان ابزار و مصالح ساختمانی مبنایی خواهد بود تا نه تنها ورود بخش غیر دولتی در این صنعت تا حد زیادی بهبود یابد؛بلکه حرکتی شگرف و گامی برجسته در برچیدن رکود طاقت فرسای ساخت و ساز در کشور برداشته شود. بی تردید با ورود نامهای ایرانی به یمن و بازسازی این کشور، مقوله رکود مرتفع نخواهد شد؛ اما گسترش همکاری های دولتی با بخش های خصوصی و تسهیل فرایندهای میان مرزی ازسوی دولت رویدادی میمون و امیدوار کننده خواهد بود.

چین

حضور قدرمند چین در یمن با داشتن سابقه ای طولانی باید مورد توجه قرار داشته باشد. حضور اقتصادی چین در یمن با تمرکز بر روش های و تکنولوژی استخراج نفت، فناوری ارتباطات، ساخت و ساز، راه سازی، پل سازی و شیلات محقق شده است. با وجود آنکه درآمد های ناشی از این روابط  دوستانه در برابر منافع کلان چین در دیگر نقاط  جهان ناچیز به نظر می رسد، اما سیاست های پکن همواره با تأکید بر توسعه روابط اقتصادی با یمن پیگیری می شود.

شرکت های ترک

شرکت های ساختمانی در ترکیه شاید تنها رقیب جدی و منطقی نام ها و صنایع ایرانی باشند. امتیاز شرکت های ایرانی مبنی بر داشتن مسیری کوتاهتر به یمن و مسیر دشوارو پرتنش نامهای ترک به این کشور، برگ برنده ای است که باید در مسیر انحصار توانمندی صنعتگران کشورمان قرار گیرد. ازسرانه ملی۲ هزار و ۲۴۹ دلاری یمن پیداست که رقابت شرکت های ایرانی با یکدیگر بر سر تصاحب بازاری است که به هیچ عنوان درآمد زا نیست و توان مالی چندانی برای خرید کالای باکیفیت و گران قیمت ندارد. پیش از این در موقعیت های مشابهی همچون عراق و افغانستان،فاصله زیادی میان نام های ایرانی با صنایع ترکیه دیده شد. امید است تا با درایت صحیح بخش خصوصی در کشور، اینبار شاهد رویدادی مهم در اقتصاد ایران باشیم.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.