کنفرانس توسعه کریدور انرژی قفقاز در گرجستان

0

کنفرانس بررسی مسائل مربوط به توسعه کریدور انتقال انرژی قفقاز جنوبی با شرکت تعدادی از روسای جمهوری کشورهای حوزه قفقاز و بالکان در گرجستان برگزار می شود.
نینو ینوکیدزنین معاون وزیر انرژی گرجستان اعلام کرد، این کنفرانس بین المللی روز ۱۴ ژانویه در شهر "باتومی" در کنار دریای سیاه برگزار خواهد شد.
بگفته وی در این کنفرانس علاوه بر کشور میزبان، کشورهای لهستان، آذربایجان، اوکراین، رومانی، بلغارستان و ترکمنستان در سطح رییس جمهوری شرکت خواهند کرد.
بر اساس گزارش خبرگزاری "آپا" معاون وزیر انرژی گرجستان گفت که مذاکرات با کشورهای شرکت کننده جهت تهیه دستور کار مذاکرات کنفرانس در حال انجام است.
وی افزود: نشست کاری هیئت های کارشناسی در روزهای ۱۲ و ۱۳ ژانویه در تفلیس برگزار خواهد شد.
بگفته وی در این کنفرانس در کنار مسائل مربوط به تامین امنیت خطوط انتقال نفت و گاز در کریدور قفقاز مسائل مرتبط با توسعه قفقاز جنوبی هم بررسی و مذاکره خواهد شد.
کنفرانس انرژی در بندر باتومی، با شرکت "میخائیل ساکا شویلی" رییس جمهوری گرجستان گشایش خواهد یافت.
اهمیت ژئوپولتیک قفقاز جنوبی علاوه بر وجود منابع انرژی در این منطقه با توجه به اینکه ۳ تا ۴ درصد از ذخایر نفت و ۴ تا ۶ درصد از ذخایر گاز جهان در منطقه دریای خزر( شامل آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی) است، به لحاظ عبور خطوط انتقال انرژی از این منطقه می باشد.
کشورهای غربی در تلاشند تا با ایجاد خطوط انتقال انرژی جدید که از این منطقه عبور می کنند به انحصار روسیه در انتقال انرژی اوراسیا پایان دهند.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۲۵ درصد از انرژی مورد نیاز خود را از روسیه وارد می کنند که این رقم احتمالا در سال ۲۰۳۰ به ۴۰ درصد خواهد رسید.
درپی اعمال فشار روسیه به اوکراین جهت افزایش بهای گاز مصرفی این کشور در اواخر سال ۲۰۰۵، برای کشورهای اروپایی مسجل شده است که سلاح انرژی به بخش اساسی سیاست خارجی و امنیتی روسیه تبدیل شده است.
از این روست که خط لوله نفت " آتاسو – آلاشانکو" بین قزاقستان و چین، خط لوله "باکو ـ تفلیس ـ جیهان" و "باکو – تفلیس – ارزروم" بین گرجستان، ترکیه، آذربایجان و قزاقستان، خط لوله گاز "ناباکو" بین اتحادیه اروپا، ترکیه، بلغارستان، رومانی، مجارستان و اتریش در حال طراحی و ساخت بوده و یا عملیاتی شده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.