گاز صنعت به منازل مسکونی آمد/ جبران صادرات گاز به ترکیه با واردات از ترکمنستان

0
به گزارش Consbank، مجید بوجارزاده در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه قرارداد و پروتکلی بین المللی است و طبق قانون ما متعهد به پایبندی به آن هستیم چرا که اگر به هر دلیلی صادرات گاز ما به ترکیه متوقف شود، ملزم به پرداخت خسارت خواهیم بود.

وی افزود: در حال حاضر همان اندازه که گاز از ترکمنستان وارد می کنیم به ترکیه صادر می کنیم و صادرات ما به ترکیه روی شبکه عرضه گاز مصرفی کشور تأثیری نمی گذارد.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه در آینده نه چندان دور قرار است صادرات گاز ایران گسترش یابد، گفت: با آمدن تمام پروژه های پارس جنوبی به مدار تولید، قرار است در سند چشم انداز، ایران به یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز جهان تبدیل شود و حداقل ۱۰ درصد تجارت جهانی گاز سهم ایران باشد اما اگر امروز به قراردادهای بین المللی خود در صادرات گاز پایبند نباشیم چگونه می خواهیم به این رتبه دست پیدا کنیم.

وی افزود: قطع گاز صادراتی به ترکیه برای تأمین مصرف داخلی، ایران را در پایبندی به قراردادهای تجارت گاز بی اعتبار می کند.

بوجارزاده با بیان اینکه بارها از مردم خواستیم که در مصرف گاز صرفه جویی کنند، اذعان داشت: ما گاز را در جیبمان نمی گذاریم، وقتی مصرف گاز صنایع محدود شده این گاز در تأمین گرمایش منازل مسکونی مردم مصرف می شود، اگر مردم در مصرف صرفه جویی کنند دوباره این گاز به صنایع و نیروگاهها تخصیص می یابد.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران، سرمای هوای امسال و میزان طولانی شدن آن را بی سابقه دانست و گفت: بیش از یک ماه است که ۲۷ استان کشور درگیر سرمای شدید هستند که این مسئله در این وقت سال و با این شدت بی سابقه بوده، شرکت ملی گاز ایران هم ظرف مشخصی در اختیار دارد.

وی افزود: پروژه های جدید پارس جنوبی هم به مدار تولید نیامد و تنها یک طرح شیرین سازی فاز ۱۵ پارس جنوبی با ظرفیت ۱۰ تا ۱۲ میلیون مترمکعبی به تولید کشور اضافه شد و بهره برداری از مخزن سراجه قم از ۲ میلیون مترمکعب در روز در زمستان ۹۲ به ۷ میلیون مترمکعب درحال حاضر رسیده است در حالی که در سال جاری ۱٫۵ میلیون مشترک جدید اضافه شده که با نُرم مصرف ۲۰ میلیون مترمکعبی هر مشترک، ۶۰ میلیون مترمکعب به مصرف گاز کشور در حالت عادی افزوده شده است که در کنار آن سرمای بی سابقه هوا و رشد بی رویه مصرف را نیز داشته ایم.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.