گرانی مسکن، اواخر سال ۸۹

0

براساس آمارهای موجود ، سال گذشته یک میلیون مسکن در کل کشور عرضه شد که متاسفانه تقاضایی برای ان وجود نداشت و همین امر مبنایی برای برخی از کارشناسان قرار گرفت تا این امر را ناشی از نبود تقاضا و اشباح شدن بازار مسکن بدانند و قیمت ها کاهش بیابد .این در حالی است که سال گذشته تقاضا وجود داشته اما قدرت اقتصادی آنقدر بالا نبوده است که عرضه با تقاضا برابری کند .
در این بین امسال نیز بسیاری از مشاورین املاک کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت ها در سالجاری را پیش بینی می کنند در حالیکه این آمار نمی تواند مبنای پیش بینی قیمت مسکن در سالجاری قرار بگیرد چرا که یک مشاور املاک براساس محیط اطراف خود و خرید وفروش حاصله در بنگاه املاک خود پیش بینی می کند در صورتیکه یک کارشناس اقتصادی مسکن با مبنا قرار دادن عرضه و تقاضا در بازار و تحلیل های اقتصادی روز قیمت ها را پیش بینی می کند .
براین اساس پیش بینی می شود در شرایطی که همچنان یک میلیون عرضه مازاد در بازار وجود دارد قیمت ها در سطح کنونی باقی بماند اما کاهش قیمت ها بعید به نظر می رسد .باید اشاره داشت که کاهش قیمت ها شدیدا به ضرر اقتصاد کشور است .
چرا که در شرایط فعلی قیمت مسکن در برخی از مناطق تهران به متری ۹۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان رسیده که این امر نشاندهنده رسیدن قیمت ها به سطح قیمت تمام شده است که در صورت کاهش قیمت ها قطعا سرمایه گذاری در بخش مسکن متوقف خواهد شد چرا که برای سرمایه گذار ساخت  مسکن اقتصادی نخواهد بود. در چنین شرایطی پیش بینی کارشناسان اقتصادی مسکن گواه افزایش قیمت مسکن تا پایان سالجاری است .
به قولی دیگر ، پیش بینی می شود قیمت ها در سطح کنونی باقی بماند و در اواخر سال هم شاهد افزایش قیمت مسکن خواهیم بود.
*کارشناس اقتصاد مسکن
منبع:خبرانلاین
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.