گرد و غبار آتشفشان ایسلند در راه ایران

0

مشاور رئیس سازمان محیط زیست گفت: در صورتی که جبهه هوا اروپا از سمت شمال غرب کشور وارد شود، گردوغبار آتشفشان ایسلند را از ترکیه وارد ایران می‌کند.
به گزارش  ConsBank،فتح‌الله امی در گفت‌ وگو با فارس، در رابطه با این که هوای اروپا تحت تأثیر آلودگی‌‌های ناشی از فعالیت آتشفشان ایسلند قرار گرفته و ابر‌های ایجاد شده ناشی از گرد و غبار این آتشفشان به ترکیه هم رسیده است، گفت: اینکه این گردوغبارها هوای کشور ما را نیز تحت تأثیر قرار دهد بستگی به شرایط جوی دارد.
به گفته امی، آلوده شدن هوای کشور ما با وجود ابرهای تشکیل شده از گردوغبار در ترکیه به جهت باد بستگی دارد.
مجری دفتر طرح جامع کاهش آلودگی هوای تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که در صورتی که هوای کشور تحت تأثیر این گردوغبارها قرار گیرد چه اقداماتی باید انجام شود؟ اظهار داشت: همه چیز بستگی به میزان آلودگی هوا دارد؛ ممکن است این آلودگی به قدری ناچیز باشد که تغییری در پروازها و اختلالی در سایر برنامه‌ها ایجاد نکند.
وی افزود: اگر درصد ذرات ریزگردها افزایش یابد به میزان افزایش این ذرات برنامه‌های پیشگیری در حوزه سلامت و حمل ونقل باید صورت گیرد.
امی گفت: اجرای برنامه‌های سلامتی، اطلاع‌رسانی دقیق، دادن هشدار به مردم یا پخش ماسک از جمله اقداماتی است که باید انجام شود.
مشاور رئیس سازمان محیط زیست همچنین تأکید کرد: البته اقدامات مورد نظر باید با توجه به وضعیت آلودگی هوا باشد؛ آلودگی هوا در کلان‌شهرها مراتبی دارد که با توجه به آن باید عمل شود.
وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این‌که چند درصد احتمال دارد گردوغبارهای ترکیه وارد ایران شود؟ تأکید کرد: همه چیز به جبهه هوا بستگی دارد؛ اگر جبهه هوا از اروپا و از شمال غرب کشور وارد شود این ذرات را با خود خواهد آورد.
مشاور رئیس سازمان محیط زیست ادامه داد: باید بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی نظر بدهیم؛ چراکه این اطلاعات جهانی است و آنها می‌توانند اعلام کنند که این هوا به داخل نفوذ خواهد کرد یا خیر.
امی افزود: در صورت بروز آلودگی هوا و اعلام سازمان هواشناسی،‌هر کدام استان‌ها باید بر اساس شرایط تصمیم‌گیری و برنامه‌هایی را اجرا کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.