گزارش بی‌بی‌سی از تشدید بحران بدهی‌های دوبی

0

دوبی ، روزگاری نه چندان دور، بهشت سرمایه‌گذاران در خلیج فارس و حتی کل خاورمیانه به شمار می‌آمد. اما در پی بحران اقتصادی جهان و بدهکاری شرکت دولتی دوبی ورلد ، نگرانی‌ها از وضع مالی این شیخ نشین از کشورهای همسایه تا لندن و نیویورک دامن گسترده است.
به گزارش بی بی سی، انگلیس که بیش از هر کشوری از بحران مالی دوبی زیان می‌بیند ، واکنش‌هایی به بحران نشان داد . گوردون براون نخست وزیر بریتانیا از آمادگی این کشور برای مقابله با بحران اخیر خبر داد . بعد از اعلام بحران بدهکاری دوبی ورلد ، بهای سهام در دوبی و ابوظبی افت شدیدی پیدا کرد. بعد صحبت از این پیش آمد که شرکت دوبی ورلد با طلبکاران وارد گفت ‌وگو شده برای مذاکره درباره ۲۶ میلیارد دلار از بدهی‌هایش . بازار سهام هم اکنون در حال افت است و بیشترین بازندگان در این میان شرکت‌های ساختمانی هستند . دوبی الان مدت‌هاست که درگیر بحران اقتصادی جهان است و رکود ناشی از آن بحران مدت‌هاست که دیده می‌شود.شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران کوچک مدت‌هاست که درگیر این بحران بودند و سرانجام دامنه آن به شرکت‌های بزرگ دولتی هم رسیده است .
مدت‌هاست که قیمت املاک افت کرده و بیش از ۵۰ درصد از ارزش املاک در این شهر کاسته شده است. ساختمان‌ها فروش نمی‌رود و این مسئله تبدیل به عدم توانایی شرکت‌های دولتی در پرداخت بدهی‌هایشان شده است . به طور متوسط حدود ۴۰ درصد چک‌های صادر شده برگشت می‌خورند . بدهی شرکت‌های دولتی دوبی چیزی نزدیک به هشتاد میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که نزدیک به ۵۹ میلیارد دلار از آن مربوط به شرکت دوبی ورلد است.
تعداد مشتری هتل‌ها نزدیک به ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است. از آنجایی که امیر نشین دوبی نفت ندارد و بخش اصلی درآمد آن از راه تجارت ، ساختمان‌سازی و گردشگری تامین می‌شود، با لطمه خوردن این سه بخش در پی بحران اقتصادی جهان، دوبی نیز دچار بحران شده است.ایرانیان بسیاری نیز در سال‌های اخیر، عمدتا در بخش مسکن و مستغلات ، در دوبی سرمایه گذاری کرده‌اند.
پرسشی که طبیعتا بسیاری از ایرانیان را نگران کرده، این است که بعد از این بحران اقتصادی، سرنوشت آن‌ها چه می‌شود؟ آن بخش که در املاک سرمایه‌گذاری شده ، الان در بازار ملک راکد مانده است و تقریبا کاری نمی‌شود کرد . خریداری نیست . ساختمان‌ها فروش نمی‌رود و سرمایه گذاری‌ها بازگشت ندارد .
آن مقدار دیگر که به صورت نقد بوده ، به سمت شهرهای دیگر مانند سنگاپور و یا مالزی در حرکت است . دلایل دیگر این روند، محدودیت‌ها و سختگیری‌ها در مورد ایرانیان در دوبی است.اما از سوی دیگر خبرهایی هم از حمایت‌های بانک مرکزی امارات و مقام‌های دوبی و ابوظبی برای حل بحران شنیده می‌شود. تا چه اندازه می‌توان به حل این بحران و بازگشت رونق اقتصادی به دوبی خوشبین بود؟
بانک مرکزی امارات طی اعلامیه‌ای در مورد سپرده‌های بانکی برای سه سال تضمین داد؛ که مقداری بازار را آرام کرد. ولی حکومت دوبی هم در اعلامیه‌ای خاطرنشان ساخت که هیچ تضمینی را در ارتباط با بدهی شرکت دوبی ورلد و دیگر شرکت‌ها نخواهد داد. این مسئله دوباره نگرانی آفرید. حال همه منتظراند که ببینند مسئله بدهی‌ها به چه سرانجامی‌ خواهد رسید.
در همین زمینه، یک متخصص مستغلات در دوبی با اشاره به اینکه وضع بازار مسکن راکد خواهد شد، می‌گوید: ساختمان‌های زیادی برای تحویل آماده می‌شود و اگر خریدار نباشد و سرمایه‌گذاران که نگران باز گرفتن سرمایه‌های خود هستند و با توجه به ادامه ورشکستگی دوبی دورنمای امید بخشی برای آن‌ها به چشم نمی‌خورد.وی با اشاره به مشکلات ایرانیان در این شیخ نشین و در عین حال مزیت نزدیکی دوبی به ایران، جذابیت بازار دوبی برای ایرانی‌ها را نیز عامل مهمی در جذب سرمایه‌های ایرانیان می‌داند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.