گزینه‌های شهرداری برای زمین قلعه‌مرغی

0

گفته می‌شود روی این زمین امکان ساخت حدود ۲۵ هزار واحد مسکونی وجود دارد که اگر این اتفاق بیفتد، سهم زیادی از تقاضای موجود در بازار مسکن تهران از این طریق پاسخ داده خواهد شد.
شهردار منطقه ۱۹ تهران در این باره گفت: قرار است ۷۰ درصد از این مساحت زمین برای طرح‌های خدمات شهری استفاده شود و ۳۰ درصد مابقی در اختیار تعاونی نیروی انتظامی قرار گیرد.
این درحالی است که حسن بیادی نایب‌رییس شورای شهر تهران پیش‌تر مطرح کرده بود که این زمین باید برای ساخت برج‌های مسکونی اختصاص یابد. حمزه شکیب رییس کمیسیون عمران شورا روز گذشته در این باره گفت: باید برای زمین پادگان قلعه‌مرغی بعد از مطالعه مشاوران بی‌طرف، برنامه‌ریزی کرد و با در نظر گرفتن میزان زمین‌های ذخیره برای ساخت‌وسازهای مسکونی و همچنین بافت‌های فرسوده، اقدام به تعیین تکلیف این زمین کرد.
به دنبال پروژه انتقال پادگان‌ها و مراکز نظامی تهران به حاشیه شهر و تغییر کاربری زمین پادگان‌ها با همکاری و برنامه‌ریزی شهرداری، طراحی و برنامه‌ریزی برای ۳۰۰ هکتار زمین پادگان قلعه‌مرغی در دست کارشناسان و مشاوران مربوطه قرار دارد و برخی از اعضای شورای شهر معتقدند که این زمین قابلیت بالایی برای ساخت‌وساز واحد‌های مسکونی جهت جبران نوسازی بافت‌های فرسوده دارد.
عباداله فتح‌الهی، شهردار منطقه ۱۹ تهران در توضیح جزئیات پروژه زمین قلعه‌مرغی گفت: ۳۰ درصد از مساحت زمین در اختیار تعاونی نیروی انتظامی است و ۷۰ درصد مابقی نیز با اولویت طرح‌های خدمات شهری در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد.
با استناد به صحبت‌های شهردار منطقه، اولویت شهرداری تهران برای کاربری این زمین ۳۰۰ هکتاری طرح‌هایی است که باید مورد استفاده عموم مردم قرار بگیرد و فضای سبز و پارک‌ها در برنامه‌ریزی فعلی در اولویت قرار دارند. این درحالی است که منطقه ۱۹ یکی از مناطق فرسوده تهران به شمار می‌آید و تا به امروز تنها تسهیلات ارائه شده برای نوسازی واحد‌های مسکونی ساکنین این منطقه ۵۰ درصد تخفیف در عوارض ساخت‌وساز و نوسازی بوده و به نظر نمی‌رسد این تسهیلات در نبود سرمایه ساخت‌وساز با توان مالی پایین ساکنین بافت‌های فرسوده در این منطقه چندان تاثیری در روند نوسازی داشته باشد.
شاید همین موضوع باعث شد که حسن بیادی، نایب رییس شورای شهر در جلسه گذشته شورا و در مصاحبه خود با خبرنگاران تاکید کند که به دلیل نیاز این منطقه به واحد‌های مسکونی می‌توان از زمین پادگان قلعه‌مرغی برای ساخت برج‌های مسکونی استفاده کرد. با این وجود فتح‌الهی شهردار منطقه ۱۹ گفت: با تاکید شهردار تهران اولویت‌بندی برنامه‌ریزی برای زمین پادگان قلعه‌مرغی فضای سبز و خدمات عمومی و در مراحل بعدی ساخت واحد‌های مسکونی، تجاری و اداری است و در حال حاضر نیز کارشناسان و مشاورین مشترک بین دو سازمان شهرداری و نیروی انتظامی در حال ارائه طرح مشترک به کمیسیون ماده ۵ هستند و این کمیسیون نتایج نهایی را اعلام خواهد کرد.
وی همچنین با اشاره به سهم خواهی ۳۰ درصدی نیروی انتظامی از این زمین ۳۰۰ هکتاری توضیح داد: برخی تشکیلات نظامی در این محدوده قابل‌انتقال و جابه‌جایی نیستند و به همین دلیل مقرر شده ۳۰ درصد این زمین‌ها در اختیار تعاونی نیروی انتظامی قرار بگیرد.
به گزارش دنیای اقتصاد، هیربد معصومی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز درباره برنامه‌ریزی این سازمان برای زمین‌های تشکیلات نظامی که قرار است در آینده نزدیک از تهران خارج شوند، گفت: ۳۰ درصد از مساحت این زمین‌ها به کاربری انتفاعی (مسکونی) و ۷۰ درصد آن به کاربری خدماتی تعلق دارد و واگذاری املاک معاوض به پادگان‌ها نیز در خارج از تهران بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی است و شهرداری در این رابطه وظیفه‌ای بر عهده ندارد.

اولویت با مراکز تفریحی یا واحد‌های مسکونی؟
چندی پیش شهردار تهران اعلام کرد: بخش اول پادگان قلعه‌مرغی به شهرداری واگذار شده و این پادگان به زودی به مراکز تفریحی و خدماتی فرهنگی تبدیل می‌شود و این سازمان آمادگی کامل دارد که کل این مساحت را در اختیار گرفته و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد. با مروری بر اولویت‌بندی‌های مناطق فرسوده تهران و مشاهدات میدانی باید دید این زمین به عنوان راه‌حلی برای مشکل خانه‌های نیمه ویران این منطقه در نظر گرفته می‌شود یا فضای سبز و فرهنگسرا برای شهروندانی که همچنان دغدغه نوسازی یا خرید واحد مسکونی جدیدی را دارند.
حمزه شکیب، رییس کمیسیون عمران شورای شهر تهران نیز در همین رابطه با تاکید بر وجود فضای سبز برای مناطق جنوبی پایتخت گفت: در رابطه با این پروژه باید کارشناس و مشاوری بی‌طرف که اولویت‌ها به وی دیکته نشود با مطالعه همه جانبه نیازهای محیطی و بر اساس طرح‌های تفضیلی و با همکاری مسوولان در دریافت اطلاعات دقیق منطقه‌ای، برای زمین‌هایی که به این شکل در تملک شهرداری قرار می‌گیرند برنامه‌ریزی کرده و با در نظر گرفتن وضعیت منطقه‌ای، میزان زمین ذخیره برای ساخت‌وساز واحد‌های مسکونی جهت جبران بافت فرسوده و همچنین ساخت فضای سبز و … را تعیین و به شهرداری ارائه کند.

شورا درباره زمین قلعه‌مرغی تصمیم می‌گیرد
اگرچه با یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که در ۲۰۰ هکتار زمینی که از پادگان قلعه‌مرغی به شهرداری تهران می‌رسد، می‌توان ۲۰ هزار واحد مسکونی ساخت ولی رسول خادم، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر که همواره بر استفاده از اراضی ذخیره برای نوسازی بافت‌های فرسوده تاکید داشته و دارد، معتقد است: در صورت تطبیق این زمین در طرح جامع و رسیدن به این موضوع که ۳۰۰ هکتار زمین پادگان قلعه‌مرغی قابلیت ساخت‌وساز مسکونی را دارد، می‌توان ادعا کرد که شهرداری فرصت بسیار مناسبی را برای استفاده از ذخایر ارضی پیدا کرده و می‌تواند تعداد قابل توجهی از کمبود واحد مسکونی در نوسازی بافت‌های فرسوده را جبران کند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.