گلوبال اینسایت:اجاره بهای مسکن در ایران رکورد زد

0

موسسه گلوبال اینسایت در گزارشی از افزایش قیمت کالاها و خدمات در ایران طی ماه مارس اعلام کرد، نرخ اجاره بهای مسکن در این مدت با رشد ۵٫۵ درصدی کمترین افزایش را داشته است.
به گزارش ConsBankبه نقل از فارس، موسسه گلوبال اینسایت در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد میانگین نرخ تورم ایران در سال مالی ۲۰۰۹ – ۲۰۱۰ به کمتر از ۱۰٫۸ درصد رسیده است. نرخ تورم ایران در سال مالی قبل از آن به بیش از ۲۵٫۴ درصد رسیده بود .
این موسسه افزود: محمود بهمنی رییس بانک مرکزی ایران در دستیابی به هدف خود یعنی نرخ تورم تک رقمی در اقتصاد ایران تا پایان سال مالی ۲۰۰۹ – ۲۰۱۰ ناکام و ناموفق بوده است.
بر اساس این گزارش، شاخص قیمت مصرف کننده در اقتصاد ایران طی ماه مارس نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۰٫۴ درصد رسید. این رقم در پایان ماه قبل از آن به ۸٫۹ درصد رسیده بود .
میانگین قیمت مواد غذایی و نوشیدنی ها در این مدت بیش از ۱۴٫۶ درصد افزایش داشته است که این بیشترین سهم را در تعیین میانگین نرخ تورم در اختیار دارد. قیمت داروها نیز در این مدت با رشد ۲۱٫۱ درصدی روبرو شده که بالاترین افزایش قیمتها در بین اقلام مختلف کالاها به شمار می رود . موسسه گلوبال اینسایت اضافه کرد: شاخص قیمت هتلها و رستورانها نیز در این مدت با رشد ۱۵٫۴ درصدی روبرو شده است. نرخ اجاره بهای مسکن نیز در این مدت با رشد ۵٫۵ درصدی روبرو شده است. این رقم طی ماه فوریه با رشد ۵٫۹ درصدی روبرو بوده است. گرچه نرخ تورم ایران نسبت به رکورد ۲۹٫۵ درصدی اکتبر ۲۰۰۸ کاهش داشته ولی همچنان عوامل متعددی مثل سیاستهای پولی ، بازگشت سریع دلارهای نفتی به چرخه پولی و وامهای دولتی تهدید جدی علیه تورم در اقتصاد ایران به شمار می رود .
به اعتقاد برخی کارشناسان اقتصادی اگر برنامه هدفمندی یارانه ها طی ۵ سال آینده اجرایی شود نرخ تورم ایران بار دیگر به رکورد اکتبر ۲۰۰۸ باز خواهد گشت.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.