گکو؛ ربات شیشه‌شور

0

مرکز اتوماسیون فستو (FESTO) در اسلینگن آلمان، نه تنها اثری برجسته از نظر معماری محسوب می‌شود بلکه نمونه‌ای از کاربرد اتوماسیون در دنیای آینده نیز هست. چرا که تمام سطوح خارجی این ساختمان به‌صورت اتوماتیک نظافت می‌شود. مسئول این کار رباتی شیشه‌شور به نام گکو (GEKKO) است که تمام نمای شیشه‌ای بنا را نظافت می‌کند.

بدین‌ترتیب تمام مشکلات روش‌های سنتی پاک‌کردن شیشه‌های چنین بناهایی رفع می‌شود، پرسنل خدماتی مزاحم کار افراد حاضر در طبقات نمی‌شوند؛ خطرات جانی مربوط به خدمه‌ای که در حال پاک‌کردن شیشه‌ها در ارتفاع زیاد هستند از بین می‌رود و در نهایت نیازی به تدابیر امنیتی در جریان پاک‌کردن شیشه‌ها نیست. سیستم به‌طور کاملا اتوماتیک عمل می‌کند و تمام این ۸۵۰۰ مترمربع نمای شیشه‌ای در عرض چندروز پاک می‌شود.

برای تامین انرژی ربات از یک واگن برقی در پشت‌بام استفاده می‌شود. آب هم از همین راه به ربات منتقل می‌شود و دستگاه در طول عملیات کنترل می‌شود تا مشکلی پیش نیاید. البته این کنترل فقط در بار اول استفاده لازم است. یک بار که روبات تمام بنا را پاک کرد دیگر نیاز به دخالت نیست و ربات به‌صورت اتوماتیک عملیات را انجام می‌دهد. درضمن باید به این نکته هم اشاره کرد که بازدهی این ربات از نظر کیفیت پاک‌کردن شیشه‌ها هم عالی است. گکو می‌تواند هر ساعت ۴۰۰مترمربع از بنا را پاک کند. بدین‌ترتیب در زمان و هزینه مصرفی برای پاک‌کردن شیشه‌های بنا هم صرفه‌جویی چشمگیری می‌شود.

درواقع گکو نمونه‌ای از کاربرد دستگاه‌های اتوماتیک برای انجام کارهای مشکل و صرفه‌جویی در زمان و هزینه و دوری از خطرات و آسیب‌هاست. با کمک این ربات کارا می‌توان در تمام آثار معماری مشکلات و هزینه‌های ناشی از عملیات نظافت بنا را کاهش داد و خطرات را حذف کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.