۷۶ درصد سفره‌های آب زیر زمینی کشور خالی است

0
به گزارش Consbank، چند سالی است که منابع آبی کشور بخصوص منابع سفره‌های زیرزمینی در وضعیت بحرانی قرار دارد و هر روز این بحران پر رنگ‌تر می‌شود، مصرف منابع آب زیرزمینی و سطحی به حدی رسیده است که دیگر تغذیه تدریجی منابع آب زیرزمینی قادر به جبران برداشت‌های بی حد ما نیست.
 
طبق آمار حدود ۷۶ درصد سفره‌های آب زیر زمینی کشور از حدود ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته تا کنون روبه کاهش هستند با و اکنون در برخی از استان‌های جنوبی کشور مانند مناطقی از استان فارس، هرمزگان و کرمان آب شیرین قابل شرب وجود ندارد، یعنی هرچه آب زیر زمین بوده پمپاژ و مصرف شده است و دشت هایی در آن مناطق وجود دارند که آبشان شور و لب شور (آب چاه) شده و دیگر قابل شرب نیست.
 
پایین آمدن سطح آبهای زیر زمینی پیامد‌های دیگری همچون فرونشست، فروچاله، ترک‌خوردگی را به دنبال دارد که دشت‌های مرکزی کشور و استانهایی مانند همدان، شهرکرد، قم و دشت‌های تهران گریبان این موضوع شدند.
عبدالله فاضلی دبیر احیا و تعادل بخشی آب‌های زیر زمینی منابع کشور در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص وضعیت آب‌های زیرزمینی کشور اظهار کرد: میزان بارندگی‌های چند روز اخیر که قابل توجه بوده، اما آنچنان که باید نفوذ پذیری صورت نمیگیرد، در شهر‌ها چندین لایه آسفالت مانع نفوذ آب میشود و در کل به علت استفاده‌ی زیاد از سفره‌های زیر زمینی سال‌ها نیاز به بارش است تا درصدی ازین لایه‌ها آبدار شود و از فرونشست و فرو چاله‌ها جلو گیری کند.
وی با اشاره به میزان بارش‌ها در برخی مناطق کشور بیان کرد: میزان نفوذ آب به منابع آب زیر زمینی بسته به بافت زمین‌های مذکور است که میانگین نفوذ پذیری بین ۱۰ تا ۳۰ درصد است.
 
دبیر احیا و تعادل بخشی آب‌های زیر زمینی منابع کشور باتوجه به اینکه حدود ۹۰ درصد آبهای زیرزمینی صرف فعالیت‌های کشاورزی می‌شود اشاره کرد: عمده کشاورزان به سبب در دست نداشتن الگو کشت مناسب منابع آب‌های زیرزمینی را به شکل بی رویه‌ای مصرف می‌کنند و با توجه به اینکه دستگاه های مناسبی برای کنترل مصارف افراد بر سر آبخوان‌ها نیست، بخش زیادی از این منابع دچار مشکل می‌شوند.
وی در این راستا افزود: گزارش‌ها و نامه‌های متعددی در خصوص ارائه الگو کشت مناسب به کشاورزان و تأمین دستگاه‌های لازم برای کنترل مصارف آب ازمنابع زیرزمینی وزارت جهاد کشاورزی ارسال شده است، اما هنوز اقداماتی در این زمینه برای بهبودی این بخش توسط سازمان ذی ربط انجام نشده است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.