۱۰ روز تا افتتاح «مسکن ۶۰ روزه»؟!

0

وزیر مسکن طبق وعده قبلی باید شب یلدا یعنی ۱۰ روز دیگر خانه‌ای که هم‌اکنون با سیستم سریع‌سازی در حال ساخت است را به بهره‌برداری برساند.
پروژه «ساخت مسکن در ۶۰ روز» موسوم به سریع‌سازی که قرار بود در دولت نهم به تولید انبوه‌ برسد با پیگیری‌های دو ماه پیش وزیر مسکن، از حالت تعلیق بیرون آمد و مرکز تحقیقات ساختمان مجبور شد برای تامین نظر علی نیکزاد تعیین تکلیف این پروژه را در دستور کار خود قرار دهد.
به همین منظور نیکزاد در تاریخ ۱۷ آبان عازم هشتگرد شد و با کلنگ‌زنی پروژه پایلوت «مسکن ۶۰ روزه» از محمود فاطمی عقدا رییس مرکز تحقیقات ساختمان قول گرفت یک دستگاه واحد مسکونی را شب یلدا در این محل تحویل بگیرد تا به خبرنگاران اثبات شود با فناوری جدید وزارت مسکن می‌توان ظرف کمتر از دو ماه یک واحد مسکونی ساخت.
خبرنگار دنیای اقتصاد برای پیگیری روند ساخت این پروژه در هشتگرد، دیروز از رییس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن پرسش کرد که در پاسخ شنید یک آپارتمان دو طبقه در شهر جدید هشتگرد با روش سریع‌سازی در حال ساخت است که امیدواریم به زودی به پایان برسد.
از سوی دیگر در حالی که تنها ۱۰ روز به پایان زمانی که وزیر مسکن برای بهره‌برداری از این پروژه تعیین کرده، باقی مانده است، فاطمی عقدا در خصوص قیمت دقیق این نوع سازه اظهار بی‌اطلاعی کرد و رقم دقیق آن را مشروط به اتمام پروژه دانست.
این درحالی است که عقدا در روز کلنگ‌زنی، قیمت متری ۲۹۰ هزار تومان را برای ساخت مطرح کرد.
همزمان با معرفی پروژه ساخت مسکن در ۶۰ روز، برخی از صنعتی‌سازان، سازه مذکور را مشابه سازه l.s.f عنوان کردند که در سال ۱۹۷۲ در آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است.اما در مقابل این اظهار نظر، فاطمی عقدا نظر کاملا متفاوتی دارد و می‌گوید این سیستم، اختراع مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن است.
گفته می‌شود سازه l.s.f به دلیل پاره‌ای از مشکلات فنی فاقد ایمنی لازم در برابر زلزله است و از سوی دیگر فاقد عایق صدا است، از این رو این نوع سازه با فرهنگ ما از تطابق چندانی برخوردار نیست.
به گفته صنعتی‌سازان پیش‌تر سازه l.s.f در برخی از استان‌های کشور به کار گرفته شده است که به دلیل عدم‌سنخیت با فرهنگ مردم به هیچ وجه مورد استقبال مردم قرار نگرفته است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.