۱۰ هزار بنگاه تولیدی مشکل دارند

0

معاون اشتغال وزارت کار از شناسایی دو هزار بنگاه دارای مشکل بزرگ و متوسط تولیدی کشور خبر داد. این در حالی است که پیش از این لیست بلند بالای ۶۷۰۰ تایی وزارت صنایع و ۷۵۰ تایی وزارت تعاون برای تقاضای استمهال بدهی به خودی خود وضعیت حاد بخش تولید در کشور را به خوبی نشان می‌داد. با این حساب تعداد کل شرکت های خواهان استمهال بدهی به نزدیک ۱۰۰۰۰شرکت رسیده است.
به گزارش «فردا»، افزایش ۳۰ درصدی مطالبات معوق بانک ها طی هشت ماه اول سال (از ۳۸ هزار میلیارد تومان پایان سال گذشته به ۴۸ هزار میلیارد تومان در آبان ماه) از دیگر نشانه هایی وضعیت به شدت قرمز برای تولید است.
در همین حال رئیس انجمن صنایع بازیافت از توقف ۴۰ درصدی بنگاه های فعال در این صنعت خبر داد. این گفته به معنای کاهش حدود ۴۰ درصدی فعالیت صنایع مختلف دارای ظرفیت ایجاد فرایند بازیافت است. همچنین یکی از روزنامه ها اخیرا خبر داده بود که۱۵۰ بنگاه بزرگ کشور در آستانه ورشکستگی هستند.
بنابراین گزارش در اردیبهشت ماه گذشته بخش خصوصی نیز راهکار های سه گانه ای برای برون رفت بخش تولید از بحران پیشنهاد داده بود. آل اسحاق رئیس اتاق تهران اخیرا بحث بررسی «خرید دین» و آزاد سازی نرخ ارز را در محافل رسانه ای و کارشناسی کلید زده است.

همه مشکل نقدینگی دارند
معاون سرمایه انسانی و توسعه اشتغال وزارت کار و امور اجتماعی از شناسایی دو هزار بنگاه دارای مشکل نقدینگی در کشور خبر داد.حمید حاجی عبدالوهاب در گفت وگو با مهر تصریح کرد: هم اکنون بیش از ۲ هزار واحد صنعتی بزرگ و متوسط دارای مشکل نقدینگی و بحران مالی در کشور شناسایی شده است که کارگروه متناسب با وضعیت هر کارگاه، تصمیم گیری می کند. به همین دلیل، تسهیلات دارای ارقام متفاوت است؛ ولی پرداخت آن در اولویت کاری بانکها قرار دارد.

تقاضای استمهال بدهی بیش از ۷۳۰۰ بنگاه
میزان مشکلات بخش تولید را می توان از افزایش تقاضا برای استمهال بدهی استنباط کرد. اخیرا در پی استمهال بدهی بانکی ۶۷۰۰ واحد تولیدی وزارت تعاون نیز بخشنامه‌ای ابلاغ کرد که از استمهال بدهی بانکی تعدادی از تعاونی‌ها حکایت دارد.چنانچه ارقام عبدالوهاب را به تعداد شرکتهای لیست وزارت صنایع و تعاون اضافه کنیم تعداد شرکتهایی خواهان استمهال بدهی به ۱۰۰۰۰ شرکت خواهد رسید.
پیشاز این احمد اسدی، مدیرکل دفتر تسهیلات بانکی و اقتصادی وزارت تعاون از ابلاغ بخشنامه استفاده از حمایتهای تسهیلاتی کارگروه حمایت از تولید دولت برای واحدهای تولیدی بحران دار تعاونی و همچنین برای استفاده از امکانات استمهال بدهی واحدها به استانها خبر داده و گفته بود: وزارت تعاون با ابلاغ بخشنامه ای به استانها اجرای طرح حمایت از تولید را در بخش تعاون دنبال می کند.

گارگروه تولید یا بسترسازی برای استمهال بدهی
کارگروه حمایت از تولید به منظور بررسی و تصمیم گیری برای رفع موانع و مشکلات فراوری تولید، ایجاد انگیزه، امید و تحرک بیشتر برای فعالان عرصه های تولید کشور، رسیدگی به وضعیت واحدهای مشکل دار در بخشهای مختلف در دولت تشکیل شده است. اما به نظر می رسد این کارگروه به جهت تلاش برای استمهال بدهی تشکیل شده است.
اخیرا هیئت وزیران با توجه به اهمیت تعاونی ها در اقتصاد کشور و به منظور توسعه آنها با مشارکت بخش تعاون در تصمیم گیری، مدیریت تولید و لزوم برنامه ریزی صحیح و در راستای اعطای تسهیلات مناسب، با عضویت وزیر تعاون در کارگروه حمایت از تولید موافقت کرده است.

وضعیت بخش تولید از نگاه وزیر
علی اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن و رئیس کارگروه حمایت از دولت اخیرا گفته است: با هدف کمک به واحدهای تولید فعال کشور و جبران کمبود نقدینگی ، بدهی بانکی ۶۷۰۰ واحد تولیدی به میزان اعتباری ۲۵ هزار میلیارد ریال برای مدت یکسال استمهال شده است.
وی افزوده است: این تصمیم شامل واحدهای تولیدی فعالی که بدهی بانکی آنها کمتر از ۲۰ میلیارد ریال است می شود که بی سابقه ترین حمایت از صنعت است. محرابیان همچنین اعلام کرده است: لیست جدید استمهال بدهی بانکی واحدهای تولیدی برای مدت یکسال در راه است.
وی در پاسخ به این سوال که تمدید پیاپی استمهال بدهی واحدهای تولیدی از نشانه های رکود در بخش صنعت کشور نیست؟ پاسخ داد: در شرایط فعلی در وضعیت رکود قرار نداریم.
این در حالی است که محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرده است: استمهال بدهی واحدها اثرات منفی بر اقتصاد کشور و نظام بانکی می گذارد.
رئیس کل بانک مرکزی به دولتمردان توصیه کرده است: برخی از تولید کنندگان و صادرکنندگان درخواست استمهال تسهیلات خود را داشته‌اند، اما با توجه به اثرات منفی این کار بهتر است برای حل مشکلات صادرکنندگان از خط اعتباری استفاده شود.
براساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی، میزان مطالبات معوق بانکها به ۴۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.