۱۳۰۰ میلیارد دلار، ارزش پروژه‌های زیرساختی در خاورمیانه

0

بـــه رغم آنکه کشورهای توسعه یافته به‌ویژه تعدادی از کشورهای اروپایی در حال دست‌وپنجه نرم کردن با بدهی‌های دولتی و کسری بودجه و نرخ بالای بیکاری هستند، کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس ۱۳۰۰ میلیارد دلار پروژه زیرساختی اعلام شده و در دست اجرا دارند.
به گزارشConsBank به نقل از تهران امروز، کارشناسان معتقدند غیر از این ۱۳۰۰ میلیارد دلار، ۱۴۰۰ میلیارد دلار دیگر پروژه نیز در کل خاورمیانه تعریف شده و بخشی از آن در حال اجرا است.
شش کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس از لحاظ میزان پروژه‌هایی که در دست اجرا دارند یکسان نیستند. گزارش‌ها نشان می‌دهد بخش ساخت‌وساز در امارات دچار مشکلات مختلف است و برآوردها نشان می‌دهد در این کشور ۴۲۵ میلیارد دلار پروژه ساخت‌وساز و زیرساختی از سه ماهه پایانی سال ۲۰۰۸ تاکنون متوقف یا به‌کلی لغو شده است. ۳۰۰ میلیارد دلار از این حجم پروژه‌ در دوبی تعریف شده بود. در ابوظبی نیز حدود ۵۰ میلیارد دلار پروژه مختلف متوقف یا لغو شده است. البته دوبی ۲۱۶ میلیارد دلار پروژه زیرساختی در دست اجرا دارد و ۲۷۰ میلیارد دلار پروژه نیز تعریف شده اما هنوز مناقصه‌های مربوط به آن برگزار نشده است.
کارشناسان معتقدند طی ماه‌های آینده با استقرار ثبات نسبی در بازارهای جهانی و تداوم رشد اقتصادی در کشورهای توسعه یافته، درآمدهای نفتی کشورهای عرب حوزه‌ خلیج‌فارس بالا باقی خواهد ماند و رونق به بخش ساخت‌وساز باز خواهد گشت. در حالی که روند بهبود شرایط اقتصادی در کشورهای توسعه‌یافته بسیار کند و شکننده است، این باور وجود دارد که در نیمه دوم سال جاری و به‌ویژه در سال ۲۰۱۱ وضعیت بهتر خواهد شد. در حال حاضر وضعیت اقتصادی در کشورهای توسعه یافته به‌ویژه در اروپا مهم‌ترین مانع رشد بالای اقتصاد جهان هستند. زیرا اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه وضعیت مناسبی دارند. اگر در گروه نخست نیز وضعیت بهبود یابد، رونق حاکم خواهد شد و پروژه‌های زیرساختی و ساخت‌وساز در کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس به سوددهی خواهند رسید.
در بین شش کشور یاد شده، عربستان با ۴۳۵ میلیارد دلار پروژه‌ای که قصد دارد طی پنج سال آینده اجرا کند جذابیت خاصی برای سرمایه‌گذاران دارد. اقتصاد عربستان به صادرات نفت وابسته است و پیش‌بینی می‌شود متوسط قیمت نفت امسال و سال آینده در حد ۷۵ تا ۸۵ دلار باشد. این رقم تضمین می‌کند که عربستان بتواند پروژه‌های ساخت‌وساز و زیرساختی خود را اجرا کند. از سوی دیگر تجربه شرکت‌ دوبی ورلد که در چند ماه گذشته نتوانسته سود اوراق قرضه فروخته شده خود را پرداخت کند باعث شده سرمایه‌گذاران بخشی از سرمایه‌های خود را به پروژه‌های سودده و با ریسک پایین‌تر اختصاص دهند. در این میان عربستان از جذابیت خاصی برخوردار است.
از دید بسیاری از کارشناسان، امارات از لحاظ ساخت‌وساز تا حدی به حالت اشباع رسیده و در سوددهی پروژه‌های ساخت‌وساز آن تردیدهایی وجود دارد.  اما عربستان صدها میلیارد دلار پروژه زیرساختی، آموزشی، نفتی، تفریحی، درمانی و غیره دارد. البته در این کشور پیمانکارهای داخلی بخش بزرگی از پروژه‌ها را در دست دارند.
از طرف دیگر پیش‌بینی بهبود شرایط اقتصادی جهان و رشد تقاضا برای نفت باعث می‌شود ضروری باشد سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای درحوزه اکتشاف و استخراج انجام شود. تجربه چند سال گذشته نشان می‌دهد حرکت به سوی متنوع کردن منابع درآمدی اقتصاد و کاهش وابستگی به نفت باید با دقت انجام شود در غیر این صورت وضعیتی که در دوبی رخ داد در دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس هم رخ می‌دهد. برنامه‌ریزی‌ها در این حوزه باید با در نظر گرفتن تمام احتمال‌ها از جمله بروز رکود صورت گیرد. اما کشورهایی که در حوزه توسعه ظرفیت تولید نفت خود حرکت کرده‌اند حتی در دوره رکود اقتصادی جهان نیز چندان متضرر نشدند. ابوظبی یکی از امارت‌های دیگر امارات، این راه را طی کرده و اکنون وضعیتی مناسب دارد. کارشناسان معتقدند توسعه اگر شکل متوازن نداشته باشد در جایی مشکلی به‌وجود خواهد آمد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.