۳۵درصد بودجه کشور در بخش مسکن هزینه می شود

0

رییس کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران گفت: حدود ۳۵ درصد بودجه کشور در بخش مسکن هزینه می شود که واگذاری آن به افراد غیرمتخصص موجب اتلاف سرمایه‌های ملی خواهد شد.
به گزارش consbank به نقل از ایرنا، ایرج رهبر در همایش انبوه سازان مسکن استان قزوین افزود: با توجه به اهمیت غیرقابل انکار مسکن در اقتصاد کشورمتاسفانه این صنعت تا چند سال گذشته به حال خود رها شده بود و توجه کافی به آن نمی شد.
وی با بیان این مطلب که "به دلیل نبود تشکل و متولی خاص این صنعت تا سال ۱۳۸۰، هر فردی و از هر شغل و صنفی به خود اجازه می داد تا وارد ساخت و ساز شود"، اظهار داشت: عمر پایین، کیفیت نامناسب و افزایش بافت های فرسوده از جمله تبعات منفی ساخت و سازهای نامناسب در گذشته بوده است.
رییس کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران با انتقاد از عمر مفید واحدهای مسکونی در سطح کشور، گفت: عمر متوسط خانه‌ها در ایران ۲۵ سال است، در حالی که این رقم در کشورهای دیگر به بالای یکصد سال می رسد.
وی ادامه داد: به جز تبعات اجتماعی و رخداد زلزله در شهرهای کشور از نظر اعتباری نیز حدود چهار برابر سرمایه های ملی به علت ساخت و سازهای نامناسب به دست افراد غیر متخصص هدر داده می شود.
رهبر، یکی از دلایل عقب ماندگی انبوه سازان در توسعه صنعتی را نبود برنامه ریزی مناسب، نبود تشکل منسجم و کم اهمیتی متولیان بخش دولتی به بخش مسکن اعلام کرد.
وی اضافه کرد: بر اساس اعلام وزارت مسکن و شهرسازی ظرف ۱۰سال آینده ۱۵میلیون واحد مسکونی نیاز داریم و میزان کسری کنونی در این بخش ۱٫۵ میلیون واحد مسکونی است.
این مسوول با اشاره به اهمیت ساخت و سازهای صنعتی در کشور گفت: این بخش حلقه مفقوده ساخت وسازهای کشور ما است که اگرگسترش یابد شاهد کمیت و کیفیت عمرمفید، کاهش پرت مصالح و کاهش آلودگی محیط زیست خواهیم بود.
رهبر تعداد اعضای حقیقی و حقوقی کانون انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران را شش هزار و ۴۰۰ نفر اعلام و اظهار امیدواری کرد: با انبوه سازی صحیح، ساختمان های ایمن برای قشرهای کم درآمد جامعه فراهم شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.