۶ سناریو برای تعیین قیمت گاز و برق صنایع

0

رئیس ستاد طرح تحول وزارت صنایع و معادن از بررسی ۶ سناریو برای تعیین قیمت گاز و برق خبر داد و گفت: هم اکنون آثار تورمی هر یک از این سناریوها و تاثیر آن بر قیمت تمام شده تولیدات داخل در حال بررسی است.
به گزارش consbank به نقل ازفارس ، رضا فاطمی امین اظهار داشت: میانگین قیمت گاز در عرضه داخلی در بخش سوخت ۷۵ درصد قیمت گاز صادراتی است که ممکن است این رقم برای برخی بخشها مانند تولید پایین‌تر باشد.
وی با بیان اینکه قیمت هر متر مکعب گاز صادراتی به ترکیه حدود ۳۰۰ تومان است، افزود: در حال حاضر قیمت هر متر مکعب گاز مصرفی در بخش خانگی ۱۱ تومان و این رقم برای بخش تجاری ۴۰ تومان است.
وی ادامه داد: هم اکنون هر متر مکعب گاز در بخش عمومی ۲۵ تومان، برای بخش صنعت ۱۵٫۸ تومان و در بخش حمل و نقل (سی‌ان جی) ۴۰ تومان است که پس از پنج سال میانگین قیمت در هر بخش باید به ۷۵ درصد قیمت گاز صادراتی برسد.
وی تصریح کرد: به این ترتیب و بر اساس قانون هدفمند شدن یارانه‌ها پس از گذشت پنج سال قیمت برق برابر با قیمت تمام شده، قیمت گاز ۷۵ درصد بهای گاز صادراتی و قیمت فرآورده‌های نفتی ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس خواهد بود.
به گفته وی هم اکنون چند سناریو در مورد قیمت گاز و تاثیرات تورمی آنها توسط بانک مرکزی در حال بررسی است.
فاطمی در ادامه از برگزاری همایش دو روزه رابطان استانی ستاد تحول وزارت صنایع در هفته گذشته خبر داد و گفت: در این همایش جلسه هماهنگی با رابطین استانی برگزار شد و بررسی آثار هدفمندکردن یارانه‌ها در صنعت، معرفی پروژه‌های افزایش بهره‌وری و تبادل اطلاعات با استانها مورد توجه قرار گرفت.
وی ادامه داد: در همایش یک روزه که با حضور روسای سازمان صنایع استانها در هفته جاری برگزار می‌شود نیز موضوع طرح تحول اقتصادی مورد بررسی بیشتر قرار خواهد گرفت.
وی در مورد تعیین قیمت آب بخش صنعت در راستای هدفمند شدن یارانه‌ها نیز گفت: در حال حاضر بیشترین تمرکز بر روی قیمت انرژی است و در مورد آب هنوز بحثی نشده است.
فاطمی امین در خصوص جدول ارائه شده از سوی وزارت صنایع به ستاد طرح تحول اقتصادی برای تعیین قیمت ترجیحی انرژی بخش صنعت نیز گفت: بر اساس این جدول برخی صنایع جهت برخورداری از قیمت‌های ترجیحی مشخص شده‌اند.
وی ادامه داد: هنوز قیمت نهایی برق و گاز صنایع مشخص نشده و حدود ۶ سناریو در این زمینه در حال بررسی است که ۲ سناریو از سوی وزارت صنایع پیشنهاد شده است.
به گفته وی در هر یک از سناریوهای تهیه شده قیمت گاز یک رقم متفاوت در نظر گرفته شده ‌است که با بررسی هر یک از آنها آثار تورمی طرح مشخص خواهد شد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.