۶۰ درصد ظرفیت کارخانه های پروفیل “یو پی وی سی” غیرفعال است

0

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان پروفیل “یو پی وی سی” ایران گفت: در حال حاضر ۶۰ درصد ظرفیت واحدهای تولید کننده این نوع پروفیل‌ها درکشورغیرفعال است.
به گزارش مهر، محمود صداقت در جمع خبرنگاران واردات بی رویه پروفیل یو پی وی سی به کشور درپی پائین بودن تعرفه را دلیل غیر فعال شدن ۶۰ درصد ظرفیت واحدهای تولید کننده پروفیل یو پی وی سی در کشور عنوان کرد.
وی گفت: کمیسیون ماده یک اوایل سالجاری مصوبه ای را از تصویب گذراند که براساس آن، تعرفه واردات پروفیل باید از ۱۰ به ۳۰ درصد افزایش یابد که متاسفانه این مصوبه تاکنون اجرایی نشده است.
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان پروفیل یو پی وی سی ایران خواستار اجرایی مصوبه کمیسیون ماده یک برای افزایش ۲۰ درصدی تعرفه واردات این محصول به کشور شد و افزود: هم اکنون حدود ۶۰ درصد پروفیل یو پی وی سی مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود.
صداقت با بیان اینکه واردات پروفیل‏های یو‏‏پی‏وی‏سی(upvc) در مبادی ورودی کشور بدون نظارت خاصی بر کیفیت آن صورت می گیرد، تصریح کرد: هم اکنون آلمان و ترکیه، قطب اصلی تولید پروفیل یو پی وی سی شناخته می‌شوند و محصول این دو کشور در بازار ایران به وفور دیده می شود.
مدیر عامل شرکت ویستابست اظهارداشت: هم اکنون سالانه ۳۰ هزار تن پروفیل upvc در حال مصرف است و در سال گذشته این میزان ۲۵ هزار تن بود، به این معنا که مصرف upvc در کشور به صورت تصاعدی در حال افزایش است.
وی با اشاره به اینکه مصوبه هیات دولت مبنی بر عایق شدن ساختمانها ایجاب می کند که پنجره های ۱۱ هزار واحد مسکونی و اداری در بافت قدیم شهری تعویض شود، ابراز داشت: بر اساس این مصوبه به طور میانگین ۸۳ میلیون پنجره باید تعویض شود که سه سال زمان برای این کار در نظر گرفته شده است اما با وجود اینکه حدود دو ماه از ابلاغ این مصوبه می گذرد(سال جاری نیز در زمان اجرای آن محسوب می شود) پیش بینی ما در شرایط مطلوب این است که پنج سال برای این اقدام وقت لازم است.
صداقت ادامه داد: ۳۰ تا ۴۰ درصد انرژی منازل مسکونی از طریق پنجره ها و درب ها به هدر می رود که با استفاده از پنجره های دوجداره upvc به همین میزان در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.
در ادامه این نشست، محمد جواد اقدامیان رئیس هیات مدیره شرکت ویستابست، اظهار داشت: فاز ۲ این شرکت تا پایان سال ۸۹ به بهره برداری می رسد که طی آن تولید سالانه ۹۰ هزار تن پروفیل یو پی وی سی به ظرفیت ویستابست افزوده می شود.
وی افزود: همچنین این شرکت در پایان سال ۸۶ چهار خط جدید تولید خریداری کرده است که تا دو ماه دیگر به بهره برداری می رسد و ظرفیت شرکت از ۱۰ هزار تن به ۱۶ هزار تن افزایش خواهد یافت. اقدامیان کرد: تاکنون ۳۸۷ میلیارد ریال سرمایه گذاری ثابت برای این شرکت صورت گرفته و میزان سرمایه گذاری فاز دوم آن نیز ۱۵۰ میلیارد ریال است.
وی در پایان از انعقاد قرارداد صادرات پروفیل یو پی وی سی به افغانستان و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس خبر داد و گفت: امسال ۱۵۰ تن پروفیل به افغانستان صادر می‌کنیم و پیش بینی می‌شود حجم پروفیل در مرحله اول صادرات به کشورهای حوزه خلیح فارس به حدود ۵۰۰ تن برسد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.