۶۰ هزار هکتاربافت فرسوده شهری نوسازی نشده است

0

هفت درصد از مجموع اراضی در بافت های فرسوده شهری نوسازی شده و ۶۰ هزار هکتار آن باقی مانده است .
بهرام وهابی مدیرکل تجهیز منابع مالی و مشارکت های مردمی شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت،برای نوسازی هفت درصد بافت فرسوده شهری در سطح کشور در سالهای گذشته ۵۰۰ هزار میلیارد ریال(براساس ارزش کنونی) بدون در نظر گرفتن ارزش زمین ، سرمایه گذاری شد.
وی در پاسخ به این پرسش که براساس برنامه پنجساله چهارم توسعه ساخت سالانه ۵۰ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده شهری پیش بینی شده و امسال این رقم به ۳۰ هزار واحد مسکونی تقلیل یافته است، گفت : رقم ۳۰ هزار واحد به عنوان پایه حمایت دولت محسوب می شود و تا سقف ۱۰۰ هزار واحد قابل تعمیم است .
به گفته وهابی ، تاکنون ۱۳ هزار واحد مسکونی از برنامه مذکور در مراحل مختلف اجرایی قرارگرفته و برای سال اینده ساخت ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده شهری پیش بینی شده است .
وی در ارتباط با هدایت طرح مسکن مهر در قالب نوسازی بافت های فرسوده شهری از بیرون شهرها به درون آنها اظهار داشت، اجرای برنامه مسکن مهر در هر منطقه اعم از شهرهای جدید یا اراضی بافت فرسوده شهری مقررات و برنامه ریزی خاص خود را دارد و این مهم در قالب قانون سامان دهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مورد توجه قرار گرفته است .
وهابی یادآور شد، شهرداری تهران براساس برنامه ریزی با نوسازان مناطق، ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده را در دستور کار دارد و براساس ابلاغیه شورای شهر تهران شهرداری باید برای ساخت واحدهای مسکونی در بافت فرسوده شهری عوارض را تا ۱۰۰ درصد تخفیف دهد .
وی در ارتباط با بهره گیری از منابع اوراق مشارکت در چارچوب برنامه پنجساله پنجم توسعه اظهار داشت، بهره گیری از منابع مالی مذکور از سال ۱۳۸۰ آغاز شد و تاکنون جذب منابع خوبی توسط دولت و شهرداریها صورت گرفته است و برای سال ۱۳۸۹ براساس مجوز اولیه امکان انتشاروجود دارد. چنانچه در قانون بودجه سال آینده این مهم پیش بینی شود، از نظر برنامه ریزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی کار سهولت می یابد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.