۶۸هزار و ۳۰۰ روستا در ایران وجود دارد

0

۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت ۷۰ میلیونی کشور ایران در مناطق روستایی زندگی می کنند.
به گزارشConsBank به نقل از واحد مرکزی خبر، محسن سرتیپی پور دبیر همایش بین المللی “سکونتگاه های روستایی، مسکن و بافت” امروز در این گردهمایی گفت: این جمعیت عظیم در ۶۸ هزار و ۳۰۰ روستا زندگی می کنند.
وی افزود : بخش های وسیعی از کشور در حوزه مناطق روستایی قرار گرفته اند و برخی ارکان توسعه مانند تولیدات کشاورزی و دامی به طور کامل به این پهنه ها متکی است.
سرتیپی پور اظهار داشت : امکانات بالفعل دیگر مانند صنایع دستی و تامین مواد اولیه مورد نیاز صنعت در این محدوده ها قرار گرفته اند.
وی افزود : تقویت این نقش پراهمیت و برنامه ریزی برای استفاده بهینه از پتانسیل ها و امکانات نهفته در روستاها از کارهای مهمی است که تعلل یا غفلت از آن ممکن است به اشتباهی راهبردی در توسعه ملی منجر شود.
سرتیپی پور گفت : از منظر دیگر، هر اقدام توسعه ای در روستاها مستلزم کالبد و محیط مناسب برای روستاییان و فعالیت هاست. مجموع واحدهای مسکونی روستایی کشور قریب به۴ و نیم میلیون واحد است و تامین مسکن و محیط مناسب از جمله برنامه ها و اقداماتی بوده که از سالیان گذشته مورد توجه بوده و پس از انقلاب اسلامی از مهمترین اولویت های مورد توجه دولت و همواره مورد تقاضای روستاییان بوده است.
وی تاکید کرد : در سه دهه اخیر، اقدامات قابل توجهی در این زمینه صورت گرفته و هم اکنون ایران از پیشگامان ارتقای محیط کالبدی روستاها و جزء معدود کشورهایی است که حجم بالایی از مسکن و طرح های هادی روستایی را تهیه و اجرا کرده است.
وی اعلام کرد : در سه سال اخیر حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی نوسازی و برای ۱۹ هزار روستای بزرگ و متوسط طرح های هادی تهیه و اجرا شده است.
سرتیپی پور گفت : انتظار می رود توسعه پایدار سکونتگاه های روستایی در همه ابعاد اجتماعی، فرهنگی و کالبدی ، بررسی و شیوه ها و روش های مشترک در برنامه ریزی، طراحی، مدیریت مسکن و بافت های روستایی به عنوان مهمترین محصول همایش تبیین و تدوین شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.