"جهان‌نما"حتی از گنبد مسجدجامع اصفهان نیز بلندتر است

0

دبیر انجمن شهرسازان و معماران اصفهان گفت: با توجه به تعریف معماران از خط آسمان در اصفهان، ساختمان برج جهان‌نما جزو ساختمان‌های بلند و حتی خیلی بلند است، زیرا در منطقه‌ای که این برج در آن بنا شده، ارتفاع ساختمان‌ها ۱۰ تا ۱۲ متر است، درحالی‌که ارتفاع برج جهان‌نما به ۵۸ متر می‌رسد.
به گزارش consbank به نقل از ایسنا، محمود درویش اظهار داشت: در افق اصفهان، قرار بر این است که آثار تاریخی فاخر مانند مسجدجامع عباسی، عمارت عالی‌قاپو و مسجد شیخ لطف‌الله همواره دیده شوند.
وی در پاسخ به اظهارات رییس شورای اسلامی شهر اصفهان مبنی بر این‌که با وجود تعدیل نشدن یک طبقه از برج جهان‌نما، این ساختمان از پله‌ دوم مسجد شیخ لطف‌الله دیده نمی‌شود، تاکید کرد: این‌که برج از کجا دیده شود، ملاک نبوده است و نیست. بلکه اعتراض‌ها به ارتفاع برج است، نه این‌که از میدان نقش جهان قابل مشاهده باشد یا خیر.
دبیر انجمن شهرسازان و معماران اصفهان گفت: در خط آسمان اصفهان، از هر کجا نگاه کنید، این برج جزو ساختمان‌های بلند و خیلی بلند است، حتی از گنبد مسجدجامع عباسی نیز بلندتر است.
وی درباره‌ی به رسمیت شناختن مصوبات یونسکو به‌عنوان یک سازمان بین‌المللی، اظهار داشت: مردم از محو شدن آثار تاریخی‌شان در میان برج‌های بلند، نگران و ناراضی هستند و حساسیت ما نسبت به یونسکو باید چند برابر باشد.
درویش ادامه داد: بدون شک، ما به میثاق‌های بین‌المللی معتقدیم و به آن‌ها احترام می‌گذاریم، بویژه در زمینه‌های فرهنگی، محیط زیست و مسائلی که نمی‌توانیم به‌آسانی از کنار آن‌ها بگذریم.
او درباره‌ مکانی که برج جهان‌نما در آن ساخته شده است، گفت: این کار از ابتدا اشتباه بود، چون مکان کنونی، فضایی سبز و نفس‌کش و سکون مرکز شهر اصفهان بود که به یک مجموعه‌ی پرتردد و حجیم تبدیل شد.
وی افزود: از آغاز، همه متوجه این اشتباه بودند و به روش‌های گوناگون نیز مخالفت خود را اعلام کردند، اما به نتیجه نرسیدند.
دبیر انجمن شهرسازان و معماران اصفهان در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود قوانین و مقررات گوناگون در حوزه‌ی میراث فرهنگی و شهرسازی شاهد چنین رفتارهایی در ساخت‌وسازهای شهری هستیم، تأکید کرد: احترام به قوانین داخلی و بین‌المللی واجب است و ما نیز به‌عنوان یک شهروند ملزم به اجرای قوانین هستیم و تخطی از آن‌ها تخلف است. حال اگر قوانین نادیده گرفته می‌شوند، پاسخ آن را باید از کسانی که از قوانین عدول می‌کنند، پرسید.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.