"گرم باد" ارتباطی با زلزله ندارد

0

مدیر کل واحد پیش بینی سازمان هواشناسی کشور با رد شایعه ارتباط افزایش دمای هوادر روزهای اخیربا وقوع زلزله گفت: وقوع گرم باد در سطح کشور موجب افزایش دمای همه استان ها بویژه تهران شده است و این پدیده هیچ ربطی به وقوع زلزله ندارد.
پرویز رضازاده به ایرنا گفت:‌ گرم باد سالانه دو تا چهار بار در سال در سطح کشور بوقوع می پیوندد. دراثر این پدیده گردش باد گرم درمنطقه محل خیزش بوجود می آید.
رضازاده با بیان اینکه " البته وقوع "گرم باد" خاصه ایران نیست و درهمه کشورها رخ می دهد" در توضیح بیشتر این پدیده طبیعی گفت :‌ هنگامی که الگوهای کم فشار جوی از شمال کوه البرز عبور کند و به سمت جنوب این کوه جریان یابد، "گرم باد" رخ می دهد، که این امر موجب افزایش ناگهانی دمای هوا حتی در زمستان می شود.
این کارشناس هواشناسی تصریح کرد : درزمان وقوع گرم باد گاه دمای هوا در سواحل دریا حتی تا ۱۵ درجه نیز افزایش می یابد.
مدیرکل واحد پیش بینی هواشناسی کشور با اشاره به افزایش دمای هوا در طی چهار روز گذشته خاطرنشان کرد گفت: برغم گرمای هوا در سواحل دریای خزر از دیروز دمای هوای ساحلی کشور ناگهان ۱۵ تا ۲۰ درجه افت کرده است.
وی دمای هوای تهران در روز جاری – چهارشنبه ۱۵ دی ماه – را ۱۰ درجه سانتیگراد اعلام کرد و درعین حال گفت: البته امروز هوای تهران نسبت به روز گذشته ۳ تا ۴ درجه خنک تر شده است و این وضعیت تا فردا به به شرایط عادی فصل زمستان باز می گردد.
مدیرکل واحد پیش بینی هواشناسی کشور با بیان اینکه با افت بارش در تهران مواجه هستیم، اعلام کرد: با توجه به الگوهای جوی موجود، انتظار می رود تا دو هفته آتی نیز با کمبود بارش مواجه باشیم که ویژگی الگوهای جوی ازجمله دلایل آن است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.